New York chce zpoplatnit vjezd na jihu Manhattanu. Má omezit chronické dopravní zácpy

ČTK ČTK
31. 3. 2019 18:50
New York se zřejmě stane prvním americkým městem, které bude vybírat poplatky za vjezd do nejrušnějších ulic v centru. Na plánu na zpoplatnění vjezdu do jižní části Manhattanu se dohodl newyorský guvernér Andrew Cuomo se zastupiteli. Napsal to list The New York Times. Výše poplatků nebyla dosud stanovena, mohla by se v přepočtu pohybovat kolem 300 korun za osobní vůz.
7. avenue na Manhattanu.
7. avenue na Manhattanu. | Foto: View Apart / Shutterstock.com

Zpoplatnění vjezdu do části Manhattanu jižně od 60. ulice až k Battery Parku by podle newyorského listu mohlo vstoupit v platnost nejdřív v roce 2021. Opatření by mělo omezit chronické dopravní zácpy a přinést peníze na modernizaci newyorského metra. Ročně by zpoplatnění vjezdu na jižní Manhattan mělo státní pokladně přinést miliardu dolarů.

Výši poplatků určí zvláštní komise expertů. The New York Times odhaduje částku na 12 až 14 dolarů (275 až 322 korun) pro osobní vozy a 25 pro nákladní v dopravní špičce, v ostatních částech dne a o víkendech by poplatky byly menší.

Stát New York zvažuje několik výjimek, například pro sociálně slabé řidiče, pro postižené nebo pro osoby jedoucí na lékařské vyšetření. Někteří zastupitelé prý prosazují návrh, aby poplatku byli zproštěni všichni obyvatelé New Yorku, takový plán ale podle The New York Times nejspíš neprojde.

Poplatky se budou vybírat jako elektronické mýtné, tedy systémem používaným už v newyorských tunelech nebo na některých mostech. Příkladem pro největší americké město byly podle newyorského listu systémy zavedené v Londýně, Stockholmu a Singapuru.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy