Prezident Kiska zkritizoval slovenskou vládu, že nevyhostila ruské diplomaty

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 27. 3. 2018 16:15
Ruské diplomaty nevyhostilo ani Rakousko. Tamní ministryně řekla, že by to země neudělala, i kdyby za Skripalovou otravou byla skutečně Moskva.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska. | Foto: Matej Slávik

Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska označil za nedostatečný postup slovenského ministerstva zahraničí, které se nepřidalo k dalším zemím Evropské unie a nevyhostilo ruské diplomaty. Stalo se tak jediným členem visegrádské čtyřky - Česko, Polsko i Maďarsko několik diplomatů vyhostily v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.

Kiska zároveň vybídl nového premiéra Petera Pellegriniho k zásadnímu postoji Bratislavy ohledně projevu solidarity s Británii.

Slovenské ministerstvo v zahraničí v pondělí uvedlo, že se v souvislosti se zmiňovanou kauzou rozhodlo jen předvolat ruského velvyslance na Slovensku.

Řada unijních států včetně Česka a také další země, mimo jiné Spojené státy a Kanada, v pondělí koordinovaně ohlásily vyhoštění ruských diplomatů kvůli kauze Skripal. Celkem se vypovězení týká více než stovky osob. Moskva chce na tyto kroky reagovat recipročním způsobem.

Kiska se v úterý sešel se státním tajemníkem (náměstkem) slovenského ministerstva zahraničí Lukášem Parízkem. "Kiska telefonoval s premiérem Peterem Pellegrinim a oznámil mu, že očekává zásadový a jasný postoj Slovenska k požadavku projevit solidaritu s jedním z našich důležitých partnerů," uvedl prezidentův mluvčí Roman Krpelan. Situací by se ve středu měla zabývat bezpečnostní rada státu.

Ani Rakousko nikoho nevyhostilo

Podobně ani Rakousko se v pondělí nepřidalo k většině států Evropské unie a nevyhostilo žádného ruského diplomata.

Ministryně zahraničí Karin Kneisslová v úterý řekla, že je nutné úplně objasnit otravu Sergeje Skripala. A i kdyby se ukázalo, že za útokem nervovou látkou bylo Rusko, na postoji Rakouska k vyhošťování diplomatů to prý nic nezmění.

Za současných okolností je podle Kneisslové "zásadní udržení všech komunikačních kanálů". Právě v obtížných časech musí být Rakousko "zprostředkovatelem" a udržovat dialog, prohlásila šéfka rakouské diplomacie s poukazem na rakouskou neutralitu. 

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Londýn z této akce obviňuje Moskvu, která to odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy