Nevydejte mě, žádá Hongkong uprchlý špion Snowden

Martin Novák Martin Novák
12. 6. 2013 17:00
Američan, který vyzradil tajný sledovací program na internetu, je na útěku
Edward Snowden.
Edward Snowden. | Foto: Reuters

Hongkong - Edward Snowden, který vyzradil novinářům existenci tajného programu amerických zpravodajských služeb PRISM na sledování hovorů a mailů po celém světě, bude bojovat proti svému vydání do USA.

A nejen že se necítí jako zločinec, ale naopak se považuje za člověka, který zločin odhaluje.

Uvedl to v rozhovoru pro hongkongský deník South China Morning Post. Snowden je v Hongkongu, ale na utajeném místě. Hotel, kde několik týdnů bydlel, opustil v pondělí poté, co v jiném rozhovoru pro Guardian prozradil svoji identitu.

"Nejsem hrdina ani zrádce. Jsem Američan," řekl reportérovi South China Morning Post.

"Nejsem tady, abych se skrýval před spravedlností. Jsem tady, abych odhalil zločinné jednání. Mým záměrem je požádat soudy a lid Hongkongu, aby rozhodl o mém osudu," uvedl devětadvacetiletý IT technik.

Spojené státy zatím o jeho vydání nepožádaly, ale je pravděpodobné, že tak učiní. Hongkong s USA smlouvu o vydávání osob má.

Foto: Reuters

Snowden tvrdí, že má důkazy o existenci tajného protiteroristického programu PRISM, který údajně umožňuje americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) a Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) získávat texty, fotografie či videozáznamy z e-mailů, chatů, komunikací na sociálních sítích či telefonních hovorů po celém světě.

K materiálům se dostávají prý díky tomu, že jim data po dohodě poskytují velké internetové a komunikační společnosti.

Sám říká, že ho k činu přiměl nesouhlas se způsobem, jakým FBI a NSA postupují. "S čistým svědomím nemohu dovolit americké vládě ničit tímto sledováním soukromí, svobodu internetu a základní práva lidí po celém světě," uvedl v rozhovoru pro The Guardian.

Americká vláda se brání tím, že program je nutný pro prevenci teroristických útoků a s jeho pomocí se už podařilo rozbít několik teroristických buněk.

Hongkong.
Hongkong. | Foto: Reuters

Zatím není jasné, jakým způsobem se Snowden k tajným informacím dostal. Pracoval ve firmě, která pro NSA zajišťovala na zakázku ochranu počítačové sítě před kyberútoky.

Podle deníku Washington Post počet lidí, kteří teoreticky mohou mít přístup k podobným top-secret informacím, přesahuje kvůli zvýšenému počtu pracovníků zpravodajských služeb a firem pro ně pracujících čtvrt milionu.

Snowden slibuje další výbušné zprávy, Guardian se je v následujících týdnech chystá otisknout.

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby České republiky Andor Šándor Snowdena za hrdinu nepovažuje, protože podle něj mate lidi.

Foto: Reuters

"On veřejně tvrdí, že to americká vláda dělá pro sebe. Nedělá, snaží se ochránit zemi před terorismem. Ten sledovací program je možná excesivní, ale to není na posouzení lidí, jako je Snowden," řekl Šándor deníku Insider.

Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová vyzvala amerického ministra spravedlnosti Erika Holdera, aby jí vysvětlil shromažďování dat a informací o občanech členských zemí EU. S prezidentem Barackem Obamou se chystá na stejné témě hovořit příští týden v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová.

Pokud bude Snowden vydán do USA, hrozí mu desítky let vězení.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy