Nevídané: Čína ustoupila demonstrantům a zavře chemičku

Martin Novák Martin Novák
16. 8. 2011 6:30
Na 12 000 lidí pochodovalo městem Ta-lien. Policie je - překvapivě - nerozehnala
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady nemají ve zvyku ustupovat požadavkům protestujících a demonstrantů. Nyní však učinily výjimku.

Po protestech, odporu vyjadřovanému na sociálních sítích a především po demonstraci dvanácti tisíců lidí starosta a předseda místního výboru komunistické strany ve městě Ta-lien souhlasili s tím, že zavřou chemickou továrnu a výrobu přesunou jinam.

Lidé v tomto městě na severovýchodě Číny se vzbouřili poté, co na veřejnost prosákly zprávy, že chemičku vážně poškodil tajfun a do okolí se dostaly toxické a velmi nebezpečné látky.

Vedení města to popřelo, ale nespokojeným obyvatelům slíbilo, že továrnu zavře.

O protestech informovala i státní agentura Nová Čína. Podle ní došlo k drobným potyčkám s policejními oddíly na hlavním náměstí v Ta-lienu, ale nikdo nebyl zraněn.

Foto: Aktuálně.cz

"Víme, že tajfun chemičku poškodil a k nějakému úniku jedovatých látek došlo. Doufáme, že pochodem přimějeme vládu, aby s tím něco rychle udělala," řekl jeden z účastníků protestního pochodu agentuře Reuters.

Chemička vyrábí paraxylen, který je součástí polystyrénu. Způsobuje podráždění očí nebo hrtanu a ve zvýšené koncentraci v ovzduší je smrtelný.

Chemička je vzdálena od centra města jen dvacet kilometrů.

V roce 1984 unikl jedovatý plyn do ovzduší z továrny na pesticidy v indickém městě Bhópál. Podle odhadů na následky havárie zahynulo zhruba dvacet tisíc lidí.

Přestože státní média směla o sporu stručně informovat, čínští internetoví cenzoři zablokovali diskuse o chemičce na sociálních sítích a znemožnili na internetu vyhledávání  příslušných hesel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy