Nevídané: Čína ustoupila demonstrantům a zavře chemičku

Martin Novák Martin Novák
16. 8. 2011 6:30
Na 12 000 lidí pochodovalo městem Ta-lien. Policie je - překvapivě - nerozehnala
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady nemají ve zvyku ustupovat požadavkům protestujících a demonstrantů. Nyní však učinily výjimku.

Po protestech, odporu vyjadřovanému na sociálních sítích a především po demonstraci dvanácti tisíců lidí starosta a předseda místního výboru komunistické strany ve městě Ta-lien souhlasili s tím, že zavřou chemickou továrnu a výrobu přesunou jinam.

Lidé v tomto městě na severovýchodě Číny se vzbouřili poté, co na veřejnost prosákly zprávy, že chemičku vážně poškodil tajfun a do okolí se dostaly toxické a velmi nebezpečné látky.

Vedení města to popřelo, ale nespokojeným obyvatelům slíbilo, že továrnu zavře.

O protestech informovala i státní agentura Nová Čína. Podle ní došlo k drobným potyčkám s policejními oddíly na hlavním náměstí v Ta-lienu, ale nikdo nebyl zraněn.

Foto: Aktuálně.cz

"Víme, že tajfun chemičku poškodil a k nějakému úniku jedovatých látek došlo. Doufáme, že pochodem přimějeme vládu, aby s tím něco rychle udělala," řekl jeden z účastníků protestního pochodu agentuře Reuters.

Chemička vyrábí paraxylen, který je součástí polystyrénu. Způsobuje podráždění očí nebo hrtanu a ve zvýšené koncentraci v ovzduší je smrtelný.

Chemička je vzdálena od centra města jen dvacet kilometrů.

V roce 1984 unikl jedovatý plyn do ovzduší z továrny na pesticidy v indickém městě Bhópál. Podle odhadů na následky havárie zahynulo zhruba dvacet tisíc lidí.

Přestože státní média směla o sporu stručně informovat, čínští internetoví cenzoři zablokovali diskuse o chemičce na sociálních sítích a znemožnili na internetu vyhledávání  příslušných hesel.

 

Právě se děje

Další zprávy