Nevhodný oděv? V Íránu vás na to upozorní vláda

lem
11. 10. 2007 17:50
Policie kontroluje styl oblékání a trestá
Íránská feministka Farnaz Seifíová.
Íránská feministka Farnaz Seifíová. | Foto: Martin Novák

Teherán - Íránská vláda se rozhodla zakročit proti západnímu stylu oblékání. Do ulic vyslala policejní hlídky, které kvůli nerespektování islámského kodexu varovaly více než 120 tisíc osob, převážně žen.

Přestože k obdobným krokům dochází každoročně, letos byl policejní zátah delší a tresty přísnější.

"Od počátku dubna bylo na nevhodné ošacení upozorněno 122 tisíc osob, z nichž 6947 muselo absolvovat speciální 'nápravný' kurz," píše íránský konzervativní deník Jomhuri-ye Islami.

Konzervativní vláda přitvrdila

S přísnějšími pravidly přišlo loni v květnu současné konzervativní vedení vracející se zpět k zákonům z dob islámské revoluce v roce 1979. Až do nástupu reformějšího režimu prezidenta Chátamího musely ženy nosit čádor, muslimský tmavý oblek, který zahaluje tělo od hlavy až k patě.

Typický obrázek kómské ulice. Přísně zahalené žena a muslimští klerikové.
Typický obrázek kómské ulice. Přísně zahalené žena a muslimští klerikové. | Foto: Martin Novák

Situace se změnila v roce 1997 a především mladé ženy nošení tradičního oděvu nedodržují.

"Je to směšný zákon. Mladé Íránky se rozhodně k nošení tradičních islámských oděvů nevrátí," tvrdila lomi v květnu agentuře AP  pětadvacetiletá sekretářka Sahár Gharakhániová. 

"Mohli by to změnit jedině v případě, že si dodržování zákona vynutí silou," dodala.

Společná party mužů a žen? Nikdy

Konzervativní deník dále potvrzuje, že během uplynulých několika měsíců bylo zatčeno 482 osob kvůli účasti na oslavách s osobami opačného pohlaví, což je v islámské společnosti nepřípustné. Platí to i o pití alkoholu, kterého vláda zabavila více než 80 tisíc lahví.

S přísnějšími pravidly přišlo loni v květnu současné konzervativní vedení vracející se zpět k zákonům z dob islámské revoluce v roce 1979
S přísnějšími pravidly přišlo loni v květnu současné konzervativní vedení vracející se zpět k zákonům z dob islámské revoluce v roce 1979 | Foto: Reuters

Holiči a kadeřníci se zase mají držet přísných islámských pravidel a nenabízet moderní západní sestřihy, píše Jomhuri-ye Islami.

Íránci módě rozumějí

Írán přitom v tomto ohledu patřil až dosud k benevolentnějším státům. Nalíčené ženy v moderním oblečení nebyly v zemi ničím výjimečným.

Místní politici však zákon brání. Podle nich není namířen proti takzvanému západnímu stylu oblékání, ale jde jen o ekonomickou podporu výrobců tradičních islámských oděvů.

"Tento zákon nepřináší žádné povinnosti a neznamená žádné břímě. Jde jen o podporu soukromého sektoru," tvrdil loni poslanec Emád Afrúgh.

 

Právě se děje

Další zprávy