Odhlasováno. Francie bude pokutovat klienty prostitutek

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 12. 2013 19:27
Novela zákona o prostituci prošla, nevěstky se bouří.
Foto: Reuters

Paříž - Francouzský parlament ve středu schválil novelu zákona o prostituci. Ta převádí penalizaci prostitutek na zákazníky.

Právní změna rozdělila francouzskou veřejnost. Nejvíce byly paradoxně slyšet ženy, jež má zákon chránit. Prostitutky se bojí, že přijdou o zákazníky, a před hlasováním proto vyšly demonstrovat do ulic Paříže

Zákon pochází z dílny týmu ministryně pro ženská práva Najat Vallaud-Belkacemová, která tvrdí, že změna legislativy dámám prospěje.

Až zákon vejde v platnost, zaplatí každý, koho chytí při placení za sex, pokutu 1500 eur, v případě opakovaného provinění může být peněžitý trest zdvojnásoben.

Nevěstky nejsou jediné, komu se novela zákona nelíbí. Kritici namítají, že se provozovatelky "nejstaršího řemesla na světě" budou více skrývat, čímž se budou vystavovat většímu nebezpečí.

Deneuve byla proti

Objevily se i petice, jejichž autoři vesměs tvrdí, že neobhajují prostituci, ale brání svobodu. Jednu z takových petic podepsalo 60 veřejně známých osobností, včetně herečky Catherine Deneuve.

Francouzská legislativa až dosud nezapovídala prostituci jako takovou, nicméně stavěla mimo zákon kuplířství, veřejné nabízení sexu za peníze i provozování nevěstinců. To se teď změní; pokutu bude moci dostat kdokoliv, kdo za sex zaplatí.

Různě vysvětlitelná formulace zapovídající nabízení sexu za peníze ze zákona o prostituci úplně zmizí. Jeho poslední i nová podoba se nicméně ostře rozchází s tím, co si myslí občané.

Podle výzkumu veřejného mínění agentury Ifop, na který odkazuje server televize France 24, je 73 % lidí pro povolení veřejných domů a s pokutováním klientů prostitutek souhlasí jen 22 % občanů. Veřejné domy jsou přitom v zemi galského kohouta zakázané po celá desetiletí.

Stoupenci změn argumentují i bojem proti pašování lidí. Z odhadovaných 20 až 40 tisíc prostitutek ve Francii je podle francouzských médií údajně až 90 procent cizinek - z afrických zemí, z východní Evropy či z Číny. Před deseti lety tvořily cizinky jen asi pětinu prostitutek ve Francii a počet skupin organizovaného zločinu zaměřených na prostituci byl údajně menší.

Česko nemá žádnou zákonnou úprava prostituce. Ta tudíž sama o sobě není trestná, což platí i pro zákazníky prostitutek. Některá severočeská města se přesto pokoušela vést se zákazníky prostitutek alespoň psychologický boj, a to tím způsobem, že je natáčela, a pořízené snímky zasílala na jejich adresu spolu s výzvou, aby se osobně dostavili na městskou policii k podání vysvětlení.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy