Ukrajinci "napíchli" Wagnerovce. Odposlechy potvrdily, že jejich pověst je v troskách

lis lis
16. 8. 2022 7:01
"Smrt je náš byznys – a byznys je dobrý." Jedno z hesel na nášivkách mrtvých vojáků, které objevili ukrajinští vojáci na bojišti u města Bachmut v Doněcké oblasti. Ukrajinci tvrdí, že jde o žoldáky z Wagnerovy skupiny – polovojenské organizace. Prozradila je i nášivka se smrtkou.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinští vojáci tvrdí, že našli důkazy o nasazení vojáků z Wagnerovy skupiny v boji. Wagnerovce, kteří jsou považováni za soukromou "armádu" Vladimira Putina, identifikovali díky nášivkám na uniformách.

"V nedalekém lese, kde byly rozmístěny naše jednotky, došlo k potyčce. Měli jsme viditelně potvrzeno, že se nepřítel pohybuje směrem k nám, a tak jsme zahájili palbu. Že se jedná o jednotku wagnerovců, jsme zjistili, až když jsme později přišli na bojiště a viděli jejich nášivky se smrtkou. Pak to bylo jasné," říká ukrajinský voják Valet.

Podle Ukrajinců členové žoldácké polovojenské skupiny používají obvyklé zbraně i standardní uniformy. "Po palbě a krátkém boji jsme se šli podívat, jestli na poli nezůstal někdo zraněný, ale ne. Jen mrtvá těla. Byly tam různé nášivky a zelené pásky na ruce s arabskými znaky. Nevypadali jako Slované," popsal člen ukrajinské armády přezdívaný Prapor s tím, že právě díky nášivkám nepřítele dokázali identifikovat.

Na nášivkách měli různé slogany, kterými jsou žoldáci známí, jako například: "Nevěřím ničemu. Jsem tu kvůli násilí." Podle Ukrajinců běžní vojáci takové nášivky nenosí. "Jde jim o peníze. A pro peníze umírají. Neviděli jsme u nich žádnou pokročilou taktiku. Ruská armáda potřebuje skrývat své ztráty. Nezbývá jim nic jiného než najímat zločince a nenápadně je používat jako potravu pro děla. Nevyžaduje se od nich, aby byli efektivní. Potřebují jen lidskou sílu, aby se mohli prodírat vpřed," vysvětluje Ukrajinec Tura.

Běžné ruské jednotky totiž už od začátku války utrpěly značné ztráty. A ty je potřeba nahradit. "Najímání žoldnéřů je nejjednodušší způsob: jsou to lidé, kterým jde jen o peníze. Po boji jsme dokonce našli nepřátelské vysílačky. Později jsme mohli nahrávat jejich komunikaci s veliteli. Slyšeli jsme jejich velitele, jak žádají o evakuační vozidlo, ale jejich velitelství nevydalo rozkaz, aby se pro ně vrátili," uzavřel ukrajinský voják Nindža. Jde tak o další důkaz toho, že Wagnerovci, kdysi považováni za elitní skupinu zabijáků, patří na Ukrajině k opomíjeným silám.

O zvýšené aktivitě wagnerovců svědčí i víkendové prohlášení gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdajova v ukrajinské televizi. Ten v neděli uvedl, že při víkendovém zásahu štábu Wagnerovy skupiny v okupovaném městě Popasna přišla o život stovka žoldnéřů, popřel však zprávy o zabití ruského oligarchy Jevgenije Prigožina, který je pokládán za majitele skupiny a jemuž se přezdívá Putinův kuchař. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy