Ukrajinci "napíchli" Wagnerovce. Odposlechy potvrdily, že jejich pověst je v troskách

lis lis
16. 8. 2022 7:01
"Smrt je náš byznys – a byznys je dobrý." Jedno z hesel na nášivkách mrtvých vojáků, které objevili ukrajinští vojáci na bojišti u města Bachmut v Doněcké oblasti. Ukrajinci tvrdí, že jde o žoldáky z Wagnerovy skupiny – polovojenské organizace. Prozradila je i nášivka se smrtkou.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinští vojáci tvrdí, že našli důkazy o nasazení vojáků z Wagnerovy skupiny v boji. Wagnerovce, kteří jsou považováni za soukromou "armádu" Vladimira Putina, identifikovali díky nášivkám na uniformách.

"V nedalekém lese, kde byly rozmístěny naše jednotky, došlo k potyčce. Měli jsme viditelně potvrzeno, že se nepřítel pohybuje směrem k nám, a tak jsme zahájili palbu. Že se jedná o jednotku wagnerovců, jsme zjistili, až když jsme později přišli na bojiště a viděli jejich nášivky se smrtkou. Pak to bylo jasné," říká ukrajinský voják Valet.

Podle Ukrajinců členové žoldácké polovojenské skupiny používají obvyklé zbraně i standardní uniformy. "Po palbě a krátkém boji jsme se šli podívat, jestli na poli nezůstal někdo zraněný, ale ne. Jen mrtvá těla. Byly tam různé nášivky a zelené pásky na ruce s arabskými znaky. Nevypadali jako Slované," popsal člen ukrajinské armády přezdívaný Prapor s tím, že právě díky nášivkám nepřítele dokázali identifikovat.

Na nášivkách měli různé slogany, kterými jsou žoldáci známí, jako například: "Nevěřím ničemu. Jsem tu kvůli násilí." Podle Ukrajinců běžní vojáci takové nášivky nenosí. "Jde jim o peníze. A pro peníze umírají. Neviděli jsme u nich žádnou pokročilou taktiku. Ruská armáda potřebuje skrývat své ztráty. Nezbývá jim nic jiného než najímat zločince a nenápadně je používat jako potravu pro děla. Nevyžaduje se od nich, aby byli efektivní. Potřebují jen lidskou sílu, aby se mohli prodírat vpřed," vysvětluje Ukrajinec Tura.

Běžné ruské jednotky totiž už od začátku války utrpěly značné ztráty. A ty je potřeba nahradit. "Najímání žoldnéřů je nejjednodušší způsob: jsou to lidé, kterým jde jen o peníze. Po boji jsme dokonce našli nepřátelské vysílačky. Později jsme mohli nahrávat jejich komunikaci s veliteli. Slyšeli jsme jejich velitele, jak žádají o evakuační vozidlo, ale jejich velitelství nevydalo rozkaz, aby se pro ně vrátili," uzavřel ukrajinský voják Nindža. Jde tak o další důkaz toho, že Wagnerovci, kdysi považováni za elitní skupinu zabijáků, patří na Ukrajině k opomíjeným silám.

O zvýšené aktivitě wagnerovců svědčí i víkendové prohlášení gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdajova v ukrajinské televizi. Ten v neděli uvedl, že při víkendovém zásahu štábu Wagnerovy skupiny v okupovaném městě Popasna přišla o život stovka žoldnéřů, popřel však zprávy o zabití ruského oligarchy Jevgenije Prigožina, který je pokládán za majitele skupiny a jemuž se přezdívá Putinův kuchař. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy