Nevěděla jsem, co je Kadyrov zač, kaje se Hilary Swank

Zahraničí Zahraničí
13. 10. 2011 13:16
Kdyby prý věděla o únosech či popravách, nikdy by do Čečny nepřijela
Foto: Reuters

Moskva - Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank "hluboce lituje" své účasti na oslavách 35. narozenin čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.

Kdyby prý věděla o únosech, nezákonných popravách a jiných zločinech, z nichž Kadyrova viní ochránci lidských práv, na koncert do Grozného by prý nepřijela.

"Neměla jsem dostatek informací," přiznala hollywoodská hvězda v prohlášení adresovaném agentuře AP. K omluvě přistoupila poté, co se dostala pod palbu organizace Human Rights Watch.

Ochránci lidských práv napsali, že účastí na oslavě narozenin "bagatelizovali bezpočet obětí zneužití lidských práv". Kromě ní se kritických slov dočkaly i další celebrity - herec Kevin Costner, někdejší hvězda akčních filmů Jean Claude van Damme a britská houslistka Vanessu Mae.

Velkolepá, Kremlem štědře sponzorovaná oslava přitom neměla mít s jubileem prezidenta nic společného. Oficiálně šlo o připomenutí 193. výročí založení hlavního města Grozného.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 41 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy