Nevěděla jsem, co je Kadyrov zač, kaje se Hilary Swank

Zahraničí Zahraničí
13. 10. 2011 13:16
Kdyby prý věděla o únosech či popravách, nikdy by do Čečny nepřijela
Foto: Reuters

Moskva - Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank "hluboce lituje" své účasti na oslavách 35. narozenin čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.

Kdyby prý věděla o únosech, nezákonných popravách a jiných zločinech, z nichž Kadyrova viní ochránci lidských práv, na koncert do Grozného by prý nepřijela.

"Neměla jsem dostatek informací," přiznala hollywoodská hvězda v prohlášení adresovaném agentuře AP. K omluvě přistoupila poté, co se dostala pod palbu organizace Human Rights Watch.

Ochránci lidských práv napsali, že účastí na oslavě narozenin "bagatelizovali bezpočet obětí zneužití lidských práv". Kromě ní se kritických slov dočkaly i další celebrity - herec Kevin Costner, někdejší hvězda akčních filmů Jean Claude van Damme a britská houslistka Vanessu Mae.

Velkolepá, Kremlem štědře sponzorovaná oslava přitom neměla mít s jubileem prezidenta nic společného. Oficiálně šlo o připomenutí 193. výročí založení hlavního města Grozného.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy