Obrazem: Předstíral jsem, že nedýchám. Svědci líčí teror v mešitách na Novém Zélandu

Obrazem: Předstíral jsem, že nedýchám. Svědci líčí teror v mešitách na Novém Zélandu
"Začalo to v hlavní místnosti… Byl jsem ve vedlejší, tak jsem neviděl, kdo střílí, ale viděl jsem lidi utíkat z pokoje. Někteří lidé od krve, jiní kulhali," popisuje deníku The Guardian muž, který se představil jako Ramzan. "To byla chvíle, kdy jsem si uvědomil, že se děje něco vážného," dodává k situaci v mešitě Ramzan. Na snímku je mešita Al Noor, kde proběhl druhý útok.
"Slyšel jsem křik a pláč, viděl jsem, jak lidé umírají, někteří lidé utíkali. Já jsem na kolečkovém křesle, nemohl jsem se nikam dostat," pokračuje Ramzan. Poté, co střelba skončila, se vrátil do mešity, aby našel svou ženu a pomohl zraněným. "Napravo jsem viděl více než dvacet lidí, někteří byli mrtví, jiní křičeli. Na zemi jsem viděl náboje, bylo jich několik stovek," říká.
"Lidé spěchali ven, utíkali a ten muž se na ně otočil a začal po nich střílet… Takže jsem věděl, že nemám žádnou šanci," vysvětluje Farid Ahmed, který se ukrýval pod lavičkou a plánoval, že z budovy uteče. "Předstíral jsem, že nedýchám. Sedmkrát vyměnil zásobník. Bang, bang, bang. Když mu došly kulky, znova vyměnil zásobník," popisuje chování útočníka Ahmed.
"Říkal jsem si, že už mu musí dojít náboje. Víceméně jsem jen čekal a modlil se, aby mu došly kulky," říká další ze svědků.
Foto: Reuters
Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 3. 2019 12:39
"Nejčernější den v historii Nového Zélandu," popsala páteční teroristický útok na dvě mešity ve městě Christchurch premiérka Jacinda Ardernová. Střelci zabili 49 lidí, mezi nimi i děti. Přečtěte si, jak útok popisují ti, kteří ho přežili.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy