Neústupná Tymošenková chce přepočítat všechny hlasy

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2010 15:15
Premiérka nadále odmítá uznat vítězství Janukovyče a nehodlá ani rezignovat na premiérský post
Foto: Reuters

Kyjev - Novým ukrajinským prezidentem sice byl v neděli zvolen opoziční lídr Viktor Janukovyč, ale jeho soupeřka Julija Tymošenková se s porážkou nemíní smířit.

Její poradce dnes oficiálně potvrdil, že nevyslyší výzvu nově zvolené hlavy státu a nerezignuje na post premiérky.

Očekává se proto, že Janukovyč vypíše na léto nebo podzim předčasné parlamentní volby, jakmile bude uveden do funkce. V parlamentu má totiž Tymošenková a její koaliční partneři těsnou většinou nad blokem Strany regionů, kterou vede Janukovyč.

Premiérka namísto odstoupení prohlásila, že její vláda pokračuje v práci. Zároveň odmítla uznat výsledky voleb a rozhodla se obrátit na soud, aby je anuloval.

Janukovyč v neděli zvítězil s náskokem 3,48 procenta. Mezinárodní pozorovatelé označili volby za demokratické a čestné.

Foto: Martin Novák

To Tymošenková ale odmítá. Podle ní byly zfalšovány výsledky ve východních částech země, kde má Janukovyč největší podporu. Zejména v Doněcku a okolí.

"Jsme připraveni na kompletní přepočítání hlasů v celé zemi," řekl agentuře Unian člen strany Tymošenkové Sergej Vlasenko.

Strana regionů, kterou vede Janukovyč, navrhla přepočítání hlasů v Doněcku a Lvově. Jde totiž o oblasti, kde měl jeden nebo druhý kandidát největší převahu.

Tymošenková dostala v Doněcku jen necelých šest procent hlasů, Janukovyč ve Lvově patnáct procent. Premiérka s návrhem souhlasí.

Přečtěte si původní reportáže Aktuálně.cz o ukrajinských volbách.

 Češi ji zavřeli a deportovali. Přesto se jí stýská

Foto: Martin Novák
"...To, že patřila mezi zhruba 150 až 200 tisíc Ukrajinců, kteří si vydělávají prací v České republice, je na jejím domě vidět. Jako jediný v širokém okolí má nová, víc tepla zadržující okna a baráček je v mnohem lepším stavu než ty okolní..."

 

Jak se žije v zemi, která stojí na prahu bankrotu

Foto: Martin Novák
"... Mnozí ekonomové už od loňska pasují Ukrajinu za evropského kandidáta číslo jedna na státní bankrot kvůli krizi. Ta drtivě zasáhla dvě hlavní ukrajinská exportní odvětví. Ocelářský a chemický průmysl. Stát vybral málo na daních, hodnota ukrajinské měny hřivny klesla za rok o polovinu své hodnoty vůči dolaru. 'Ukrajina se bohužel nijak nerozvíjí. Pořád jsme tam, kde jsme byli před dvaceti lety,' tvrdí ..."

 

Z Husákova ráje se stalo ruské Monte Carlo 

Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím"
Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím" | Foto: Martin Novák
"...Jalta a okolní resorty bývaly zaplněny stranickou elitou a nejzasloužilejšími dělníky či rolníky, kteří dostali pobyt v Jaltě jako vyznamenání za vynikající práci. A dnes? Soudruzi a zasloužilí pracující zmizeli. Kopce nad hladinou Černého moře, plné cypřišů, borovic a nádherných výhledů, zůstaly. A luxusních, opulentních vil naopak přibývá."

 

Ukrajinská půda, ruská krev. To je flotila na Krymu

Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu.
Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu. | Foto: Martin Novák
"...'Vyplouváme! Vyplouváme! Rychle pro lístky a nastupovat,' volá rusky průvodčí na dobíhající muže a ženy z trajektu, který pravidelně jako převozník dopravuje lidi z centra Sevastopolu přes záliv do jeho severní části. Mezi muže středního věku s aktovkami a mládež vracející se ze školy se mísí nápadně mnoho vojáků..."

 

Kde před 65 lety začala cesta do náruče Stalina 

Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR.
Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR. | Foto: Martin Novák
"FOTOGALERIE: Černomořská Jalta se chystá na oslavu výročí. Za několik dní, 11. února, tomu bude pětašedesát let, co ve zdech zdejšího paláce Livadia podepsali Stalin, Churchill a Roosevelt dokumenty o poválečném uspořádání Evropy."

 

Rozhovor z Kyjeva: O svůj plyn se už bát nemusíte

Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií
Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií | Foto: Martin Novák
Jak volby ovlivní rusko-ukrajinské dohody o zásobování plynem a vůbec energetiku v Evropě, hodnotil v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední ukrajinský analytik v oboru energetiky, Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií.

 

Ukrajinské volby živě: Zločinec versus diktátorka

Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce.
Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce. | Foto: Martin Novák
"... Před pěti lety bylo kyjevské Náměstí nezávislosti epicentrem dramatických událostí. Statisícové demonstrace přerostly ve známou oranžovou revoluci. Tentokrát tu blížící se volby nepřipomíná nic. Soud zde totiž preventivně zakázal jakékoliv demonstrace. Takže zde na zasněžené ploše řádí jen opičák (přesněji muž oblečený do opičího obleku) a podbízí se kolemjdoucím, aby se s ním za peníze nechali vyfotit..."

 

Online rozhovor s Martinem Novákem 

Foto: Aktuálně.cz
Čtenáři Aktuálně.cz se ptali například na to, kam zmizela popularita tandemu Tymošenková-Juščenko: "Mnoho Ukrajinců doufalo v rychlé pozitivní změny, ale očekávaní byla v řadě ohledů přehnaná a nerealistická. Příliš se nezměnila situace s korupcí a přebujelou státní byrokracií, což je stále dědictví ze sovětských časů," odpověděl Martin Novák...

                                Proč zkrachovala oranžová revoluce

Foto: Martin Novák
"...Hlasování ale znovu potvrdilo přetrvávající rozdělení na dvě části. Na spíše proevropský, nacionalistický západ a střed země a na Rusko orientovaný a také převážně rusky hovořící jihovýchod a východ země. Ukrajina se dělí na 25 samosprávných celků, zvaných oblasti. Ve 14 z nich na západě a v centru země vyhrála Tymošenková, v 11 na východě a jihovýchodě Janukovyč...."

 

                            Tady Sověti chystali jaderný úder Evropě

Foto: Martin Novák
Studená válka se vyznačovala kromě jiného tím, že na sebe Sovětský svaz a Spojené státy mířily jadernými hlavicemi. Jedno takové sovětské místo dnes leží v polích uprostřed ničeho, zhruba 300 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Základna nedaleko Pervomajsku byla vybavena raketami s jadernými hlavicemi, schopnými zasáhnout západní Evropu. Nahlédněte ve fotoreportáži do nejtemnějších koutů studené války
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 5 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy