Neústupná Tymošenková chce přepočítat všechny hlasy

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2010 15:15
Premiérka nadále odmítá uznat vítězství Janukovyče a nehodlá ani rezignovat na premiérský post
Foto: Reuters

Kyjev - Novým ukrajinským prezidentem sice byl v neděli zvolen opoziční lídr Viktor Janukovyč, ale jeho soupeřka Julija Tymošenková se s porážkou nemíní smířit.

Její poradce dnes oficiálně potvrdil, že nevyslyší výzvu nově zvolené hlavy státu a nerezignuje na post premiérky.

Očekává se proto, že Janukovyč vypíše na léto nebo podzim předčasné parlamentní volby, jakmile bude uveden do funkce. V parlamentu má totiž Tymošenková a její koaliční partneři těsnou většinou nad blokem Strany regionů, kterou vede Janukovyč.

Premiérka namísto odstoupení prohlásila, že její vláda pokračuje v práci. Zároveň odmítla uznat výsledky voleb a rozhodla se obrátit na soud, aby je anuloval.

Janukovyč v neděli zvítězil s náskokem 3,48 procenta. Mezinárodní pozorovatelé označili volby za demokratické a čestné.

Foto: Martin Novák

To Tymošenková ale odmítá. Podle ní byly zfalšovány výsledky ve východních částech země, kde má Janukovyč největší podporu. Zejména v Doněcku a okolí.

"Jsme připraveni na kompletní přepočítání hlasů v celé zemi," řekl agentuře Unian člen strany Tymošenkové Sergej Vlasenko.

Strana regionů, kterou vede Janukovyč, navrhla přepočítání hlasů v Doněcku a Lvově. Jde totiž o oblasti, kde měl jeden nebo druhý kandidát největší převahu.

Tymošenková dostala v Doněcku jen necelých šest procent hlasů, Janukovyč ve Lvově patnáct procent. Premiérka s návrhem souhlasí.

Přečtěte si původní reportáže Aktuálně.cz o ukrajinských volbách.

 Češi ji zavřeli a deportovali. Přesto se jí stýská

Foto: Martin Novák
"...To, že patřila mezi zhruba 150 až 200 tisíc Ukrajinců, kteří si vydělávají prací v České republice, je na jejím domě vidět. Jako jediný v širokém okolí má nová, víc tepla zadržující okna a baráček je v mnohem lepším stavu než ty okolní..."

 

Jak se žije v zemi, která stojí na prahu bankrotu

Foto: Martin Novák
"... Mnozí ekonomové už od loňska pasují Ukrajinu za evropského kandidáta číslo jedna na státní bankrot kvůli krizi. Ta drtivě zasáhla dvě hlavní ukrajinská exportní odvětví. Ocelářský a chemický průmysl. Stát vybral málo na daních, hodnota ukrajinské měny hřivny klesla za rok o polovinu své hodnoty vůči dolaru. 'Ukrajina se bohužel nijak nerozvíjí. Pořád jsme tam, kde jsme byli před dvaceti lety,' tvrdí ..."

 

Z Husákova ráje se stalo ruské Monte Carlo 

Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím"
Místní rybář: ,,S důchodem nevystačím" | Foto: Martin Novák
"...Jalta a okolní resorty bývaly zaplněny stranickou elitou a nejzasloužilejšími dělníky či rolníky, kteří dostali pobyt v Jaltě jako vyznamenání za vynikající práci. A dnes? Soudruzi a zasloužilí pracující zmizeli. Kopce nad hladinou Černého moře, plné cypřišů, borovic a nádherných výhledů, zůstaly. A luxusních, opulentních vil naopak přibývá."

 

Ukrajinská půda, ruská krev. To je flotila na Krymu

Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu.
Ruští vojáci ve frontě na trajekt v Sevastopolu. | Foto: Martin Novák
"...'Vyplouváme! Vyplouváme! Rychle pro lístky a nastupovat,' volá rusky průvodčí na dobíhající muže a ženy z trajektu, který pravidelně jako převozník dopravuje lidi z centra Sevastopolu přes záliv do jeho severní části. Mezi muže středního věku s aktovkami a mládež vracející se ze školy se mísí nápadně mnoho vojáků..."

 

Kde před 65 lety začala cesta do náruče Stalina 

Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR.
Dobová fotografie z Jídelního sálu. Churchill a Roosevelt souhlasili se sovětským vlivem na budoucnost Německa a Polska, což nakonec vedlo k vytvoření sovětského bloku. "Spadly" do něj východní Německo, Polsko, Československo, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Albánie. Pobaltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko zůstaly proti vůli většiny jejich obyvatel součástí SSSR. | Foto: Martin Novák
"FOTOGALERIE: Černomořská Jalta se chystá na oslavu výročí. Za několik dní, 11. února, tomu bude pětašedesát let, co ve zdech zdejšího paláce Livadia podepsali Stalin, Churchill a Roosevelt dokumenty o poválečném uspořádání Evropy."

 

Rozhovor z Kyjeva: O svůj plyn se už bát nemusíte

Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií
Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií | Foto: Martin Novák
Jak volby ovlivní rusko-ukrajinské dohody o zásobování plynem a vůbec energetiku v Evropě, hodnotil v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední ukrajinský analytik v oboru energetiky, Ildar Gazizullin z kyjevského Mezinárodního centra politických studií.

 

Ukrajinské volby živě: Zločinec versus diktátorka

Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce.
Opičák na Náměstí nezávislosti. Místu, kde se před pěti lety odehrávala oranžová revoluce. | Foto: Martin Novák
"... Před pěti lety bylo kyjevské Náměstí nezávislosti epicentrem dramatických událostí. Statisícové demonstrace přerostly ve známou oranžovou revoluci. Tentokrát tu blížící se volby nepřipomíná nic. Soud zde totiž preventivně zakázal jakékoliv demonstrace. Takže zde na zasněžené ploše řádí jen opičák (přesněji muž oblečený do opičího obleku) a podbízí se kolemjdoucím, aby se s ním za peníze nechali vyfotit..."

 

Online rozhovor s Martinem Novákem 

Foto: Aktuálně.cz
Čtenáři Aktuálně.cz se ptali například na to, kam zmizela popularita tandemu Tymošenková-Juščenko: "Mnoho Ukrajinců doufalo v rychlé pozitivní změny, ale očekávaní byla v řadě ohledů přehnaná a nerealistická. Příliš se nezměnila situace s korupcí a přebujelou státní byrokracií, což je stále dědictví ze sovětských časů," odpověděl Martin Novák...

                                Proč zkrachovala oranžová revoluce

Foto: Martin Novák
"...Hlasování ale znovu potvrdilo přetrvávající rozdělení na dvě části. Na spíše proevropský, nacionalistický západ a střed země a na Rusko orientovaný a také převážně rusky hovořící jihovýchod a východ země. Ukrajina se dělí na 25 samosprávných celků, zvaných oblasti. Ve 14 z nich na západě a v centru země vyhrála Tymošenková, v 11 na východě a jihovýchodě Janukovyč...."

 

                            Tady Sověti chystali jaderný úder Evropě

Foto: Martin Novák
Studená válka se vyznačovala kromě jiného tím, že na sebe Sovětský svaz a Spojené státy mířily jadernými hlavicemi. Jedno takové sovětské místo dnes leží v polích uprostřed ničeho, zhruba 300 kilometrů jihovýchodně od Kyjeva. Základna nedaleko Pervomajsku byla vybavena raketami s jadernými hlavicemi, schopnými zasáhnout západní Evropu. Nahlédněte ve fotoreportáži do nejtemnějších koutů studené války
 

Právě se děje

před 15 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy