Neúnavní i strašidelní. Čínské zprávy moderují "roboti" těžko rozpoznatelní od lidí

Jana Václavíková
9. 11. 2018 22:25
Čínská státní zpravodajská agentura Nová Čína přivítala dva nové moderátory. Vypadají stejně jako jejich současní kolegové, oproti nim ale zvládnou i neomezenou pracovní dobu a nevyžadují přestávky. Noví moderátoři jsou totiž virtuální.
Neúnavný a stále perfektně informovaný moderátor. Čína nasadila moderátora s umělou inteligencí | Video: Reuters

"Dobrý den, jsem umělá inteligence a anglicky mluvící moderátor. Toto je můj první den v newsroomu zpravodajské agentury Nová Čína. Můj hlas a vzhled byl vymodelován podle Čang Čaoa, skutečného moderátora Nové Číny," uvedl virtuální hlasatel své první vystoupení tuto středu na Světové internetové konferenci v Číně.

Na výrobě "robota", který bude k dispozici každý den a v jakoukoliv denní i noční dobu, spolupracovala zpravodajská agentura s čínskou technologickou firmou Sogou, napsal server BBC. Společnost stojí mimo jiné i za technologií, která dokáže až s 90% úspěšností odezírat ze rtů.

Uměle byli vytvoření dva moderátoři, jeden pro anglické moderování a druhý pro čínské. Modelem anglicky mluvícímu byl už zmíněný Čang Čao, čínsky hovořícímu stál modelem moderátor Čchiou Chao. Podle výrobců pořízením moderátorů v digitální verzi dojde k výraznému zmenšení výdajů a rychlejšímu přinášení zpráv v jakoukoliv denní dobu.

Žádný ze zdrojů neuvádí, zda si moderátoři, kteří se stali předobrazem pro roboty, práci udrželi.

"Moderátoři umělé inteligence se oficiálně stali členy reportážního týmu Nové Číny. Budou spolupracovat s dalšími moderátory a přinášet směrodatné, včasné a přesné zprávy jak v čínštině, tak v angličtině," uvedla agentura. 

Mění výraz, ale od lidí jsou rozpoznatelní

Umělí hlasatelé pohybují rty údajně přesně podle vyslovených slov a mění výrazy obličeje podle závažnosti čtené zprávy. K divákům promlouvají syntetickými hlasy skutečných moderátorů. Nicméně nefungují autonomně, zprávy nečtou z papíru nebo ze čtecího zařízení, ale do jejich systému je nahrávají lidé.

Na skenování lidských předloh byla použita technologie umělé inteligence. Přesnější informace přinesl server Verge, podle kterého byli moderátoři nejprve naskenováni, sloužili ovšem jen jako podklad. Pohyby rtů a mimika byly následně přidány pomocí animace.

Moderátor Čchiou Chao se svou virtuální verzí v pozadí.
Moderátor Čchiou Chao se svou virtuální verzí v pozadí. | Foto: Reuters

Podle odborníků na robotiku, se kterými mluvila BBC, jsou noví moderátoři stále dobře rozpoznatelní od lidí. Limitují je pohyby obličeje a strnulé výrazy, neovládají správně rytmus řeči. "Je těžké to sledovat více než pár minut. Je to velmi ploché, odměřené, nemají žádný rytmus, žádné tempo, nekladou důrazy na slova," uvedl profesor zabývající se umělou inteligencí Michael Wooldridge z Oxfordské univerzity.

To potvrzují i uživatelé na čínských sociálních sítích, kteří je popisují jako "strašidelné" nebo "nahánějící hrůzu", napsal Guardian.

A co o sobě říká samotný vynález? "Jako umělá inteligence a moderátor ve vývoji si uvědomuji, že je tu mnoho, co vylepšovat," uvedla anglicky mluvící verze moderátora. Odborníci očekávají, že technologie se v brzké době ještě zlepší. "Jde o první dobrý pokus," uvedl profesor zabývající se umělou inteligencí Noel Sharkey. "Uvidíme, jak se časem zlepší. Problém je, že mohou být velmi těžkopádní."

Dvojice moderátorů nicméně není prvními umělými hlasateli ve svém oboru. První robotickou moderátorkou se stala Kodomoroid, japonská robotka ve věku teenagerky, která již v roce 2014 hlásila v japonském vědeckém muzeu Miraikan zprávy o zemětřesení. Od té doby tam každý den čte zprávy z oblasti vědy a techniky.

VIDEO: Čeští vědci pomáhají s rozvojem robotiky.

Lidská chůze je pro roboty velký problém. Čestí vědci to však chtějí změnit | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy