Trump: Kim vystupuje čestně a otevřeně. Naším cílem je ale KLDR bez jaderných zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2018 19:33
Termín a místo summitu USA a KLDR ještě nejsou známé, podle prezidenta Donalda Trumpa se setkání odehraje koncem května či počátkem června.
Trump děkoval za skvělou spolupráci. Macron chce další boj proti agresivnímu nacionalismu | Video: Reuters

Washington - Spojené státy budou zároveň se snahou o uvolnění napětí na Korejském poloostrově pokračovat v maximálním tlaku na Severní Koreu. Po dnešním jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to prohlásil americký prezident Donald Trump.

"Nezopakujeme chybu předchozích amerických vlád," řekl Trump s tím, že i přes vstřícné kroky KLDR a snahu jednat o situaci budou USA jako pojistku nadále udržovat tlak na Pchjongjang, aby se vzdal jaderného programu.

Trump ještě během rozhovoru s Macronem řekl, že se již velmi brzy setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a že KLDR má zájem summit uskutečnit co nejdříve.

Termín a místo ještě známé nejsou, podle Trumpa se setkání odehraje koncem května či počátkem června.

Americký prezident rovněž řekl, že vůči KLDR neučinil žádný ústupek a že jeho cílem je Korejský poloostrov bez jaderných zbraní. Osobně věří, že výsledek jednání s Kimem bude velmi příznivý a že Pchjongjang bude vstřícný.

S Kimem mezitím jednal šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo, který Severní Koreu navštívil v rámci příprav americko-severokorejského summitu. Trump v úterý řekl, že Kim vystupuje velmi otevřeně a čestně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy