Trump: Kim vystupuje čestně a otevřeně. Naším cílem je ale KLDR bez jaderných zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2018 19:33
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Termín a místo summitu USA a KLDR ještě nejsou známé, podle prezidenta Donalda Trumpa se setkání odehraje koncem května či počátkem června.
Trump děkoval za skvělou spolupráci. Macron chce další boj proti agresivnímu nacionalismu | Video: Reuters

Washington - Spojené státy budou zároveň se snahou o uvolnění napětí na Korejském poloostrově pokračovat v maximálním tlaku na Severní Koreu. Po dnešním jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem to prohlásil americký prezident Donald Trump.

"Nezopakujeme chybu předchozích amerických vlád," řekl Trump s tím, že i přes vstřícné kroky KLDR a snahu jednat o situaci budou USA jako pojistku nadále udržovat tlak na Pchjongjang, aby se vzdal jaderného programu.

Trump ještě během rozhovoru s Macronem řekl, že se již velmi brzy setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a že KLDR má zájem summit uskutečnit co nejdříve.

Termín a místo ještě známé nejsou, podle Trumpa se setkání odehraje koncem května či počátkem června.

Americký prezident rovněž řekl, že vůči KLDR neučinil žádný ústupek a že jeho cílem je Korejský poloostrov bez jaderných zbraní. Osobně věří, že výsledek jednání s Kimem bude velmi příznivý a že Pchjongjang bude vstřícný.

S Kimem mezitím jednal šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo, který Severní Koreu navštívil v rámci příprav americko-severokorejského summitu. Trump v úterý řekl, že Kim vystupuje velmi otevřeně a čestně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy