Neteř Le Penové Marion se dočasně stáhne z politiky. Chce se věnovat byznysu a rodině

ČTK ČTK
9. 5. 2017 23:28
Poslankyně Národní fronty Marion Maréchalová-Le Penová, neteř poražené kandidátky v prezidentských volbách Marine Le Penové, se chce dočasně stáhnout z politiky a věnovat se více podnikání a rodině. Úmysl nekandidovat v nadcházejících parlamentních volbách oznámila v dopise zaslaném listu La Dauphiné Libéré. Její dědeček a zakladatel strany Jean-Marie Le Pen to označil za "dezerci".
Marion Maréchalová - Le Penová.
Marion Maréchalová - Le Penová. | Foto: Reuters

Paříž - Poslankyně francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marion Maréchalová - Le Penová se nebude v nadcházejících parlamentních volbách ucházet o znovuzvolení. Sedmadvacetiletá vnučka zakladatele FN Jeana-Marieho Le Pena a neteř neúspěšné prezidentské kandidátky Marine Le Penové to oznámila v dopise zaslaném listu La Dauphiné Libéré. Z politiky se chce Maréchalová-Le Penová stáhnout prý ale jen dočasně.

Maréchalová-Le Penová byla od roku 2012 jednou z pouhých dvou poslanců Národní fronty ve francouzském Národním shromáždění. Kromě opětovné kandidatury na poslanecký mandát se chce "z osobních důvodů" vzdát i dalších svých politických funkcí včetně zastupitelského mandátu v radě regionu Provence-Alpes-Côtes d'Azur.

Z politiky se hodlá Maréchalová-Le Penová stáhnout "na nějaký čas". Zamýšlí nyní pracovat v podnikatelské sféře a věnovat se chce více také své rodině. Výrazná tvář Národní fronty se ale podle svých slov nehodlá "vzdát politického boje nadobro".

"Nikdy bych nemohla zůstat lhostejná k utrpení svých krajanů," uvedla v dopise zaslaném regionálnímu deníku.

Podle agentury Reuters je rozhodnutí Maréchalové-Le Penové dalším projevem rozkolu uvnitř Národní fronty. Její zakladatel Jean-Marie Le Pen označil v rozhovoru s listem Le Figaro rozhodnutí své vnučky za "dezerci".

Teta Maréchalové-Le Penové Marine Le Penová v nedělním druhém kole francouzských prezidentských voleb podlehla centristovi Emmanuelovi Macronovi. Podpořilo ji ale 33,9 procenta voličů, což je pro krajní pravici ve Francii historický zisk.

Maréchalová-Le Penová v nedělí vyjádřila zklamání z výsledku prezidentských voleb a vyzvala k "zamyšlení" nad strategií, kterou při vedení Národní fronty zvolila její teta.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy