Neteř Le Penové Marion se dočasně stáhne z politiky. Chce se věnovat byznysu a rodině

ČTK ČTK
9. 5. 2017 23:28
Poslankyně Národní fronty Marion Maréchalová-Le Penová, neteř poražené kandidátky v prezidentských volbách Marine Le Penové, se chce dočasně stáhnout z politiky a věnovat se více podnikání a rodině. Úmysl nekandidovat v nadcházejících parlamentních volbách oznámila v dopise zaslaném listu La Dauphiné Libéré. Její dědeček a zakladatel strany Jean-Marie Le Pen to označil za "dezerci".
Marion Maréchalová - Le Penová.
Marion Maréchalová - Le Penová. | Foto: Reuters

Paříž - Poslankyně francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marion Maréchalová - Le Penová se nebude v nadcházejících parlamentních volbách ucházet o znovuzvolení. Sedmadvacetiletá vnučka zakladatele FN Jeana-Marieho Le Pena a neteř neúspěšné prezidentské kandidátky Marine Le Penové to oznámila v dopise zaslaném listu La Dauphiné Libéré. Z politiky se chce Maréchalová-Le Penová stáhnout prý ale jen dočasně.

Maréchalová-Le Penová byla od roku 2012 jednou z pouhých dvou poslanců Národní fronty ve francouzském Národním shromáždění. Kromě opětovné kandidatury na poslanecký mandát se chce "z osobních důvodů" vzdát i dalších svých politických funkcí včetně zastupitelského mandátu v radě regionu Provence-Alpes-Côtes d'Azur.

Z politiky se hodlá Maréchalová-Le Penová stáhnout "na nějaký čas". Zamýšlí nyní pracovat v podnikatelské sféře a věnovat se chce více také své rodině. Výrazná tvář Národní fronty se ale podle svých slov nehodlá "vzdát politického boje nadobro".

"Nikdy bych nemohla zůstat lhostejná k utrpení svých krajanů," uvedla v dopise zaslaném regionálnímu deníku.

Podle agentury Reuters je rozhodnutí Maréchalové-Le Penové dalším projevem rozkolu uvnitř Národní fronty. Její zakladatel Jean-Marie Le Pen označil v rozhovoru s listem Le Figaro rozhodnutí své vnučky za "dezerci".

Teta Maréchalové-Le Penové Marine Le Penová v nedělním druhém kole francouzských prezidentských voleb podlehla centristovi Emmanuelovi Macronovi. Podpořilo ji ale 33,9 procenta voličů, což je pro krajní pravici ve Francii historický zisk.

Maréchalová-Le Penová v nedělí vyjádřila zklamání z výsledku prezidentských voleb a vyzvala k "zamyšlení" nad strategií, kterou při vedení Národní fronty zvolila její teta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy