Netanjahu oznámil odložení justiční reformy o několik týdnů, chce vést dialog

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2023 20:54
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil odložení justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Před sídlem izraelského parlamentu v Jeruzalémě zatím protestují proti soudní reformě desítky tisíc lidí. Zablokované jsou všechny silnice, které ke Knesetu vedou.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

Zároveň Netanjahu zdůraznil, že jeho vláda by nikdy nepřipustila občanskou válku. Země podle něj čelí krizi, která je skutečnou hrozbou pro národní jednotu Izraelců. O odložení reformy už dříve informovala koaliční strana Židovská síla. Reforma se bude řešit až na dalším zasedání parlamentu, které se uskuteční po židovském svátku pesach. Tento osmidenní svátek letos začíná 5. dubna a příští schůze Knesetu je plánována na začátek května. Šéf strany Židovská síla Itamar Ben-Gvir je považován za největšího stoupence reformy. 

"Jestliže existuje možnost vyhnout se občanské válce prostřednictvím dialogu, beru si čas na to, aby mohl proběhnout dialog," prohlásil Netanjahu v televizním projevu. Dodal, že vzhledem k "národní odpovědnosti" proto druhé a třetí čtení zákona o jmenování soudců odkládá do dalšího zasedání Knesetu. To je podle listu The Times of Israel plánované na začátek května, některá média zmiňují konec dubna.

Jak poznamenala britská stanice BBC, projev izraelského premiéra byl poměrně krátký. Mimo jiné v něm prohlásil, že "udělá vše, aby nalezl řešení". Země se podle něj nyní ocitla na "nebezpečné křižovatce". Extremistická menšina je připravena rozdělit národ, řekl Netanjahu.

Židovská síla informovala, že ministr národní bezpečnosti Ben-Gvir souhlasil s odložením projednávání reformy, "což premiéru Benjaminu Netanjahuovi poskytne čas prosadit plán prostřednictvím vyjednávání", nejspíš s představiteli opozice. Výměnou za tento Ben-Gvirův krok Netanjahu podle Židovské síly souhlasil se vznikem civilní "národní gardy", o kterou ministr národní bezpečnosti usiloval kvůli posílení bezpečnosti. Její existence bude potvrzena na příštím jednání vlády a nová garda bude spadat právě pod ministerstvo řízené Ben-Gvirem.

Šéf krajně pravicové strany Židovská síla původně hrozil, že odejde z vlády v případě, že Netanjahu odloží prosazení reformy justice. Odchod strany by ohrozil existenci kabinetu.

Během demonstrací byla kvůli obavám ze střetů mezi demonstranty a krajní pravicí posílena policejní přítomnost. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval odpůrce i zastánce reformy, aby se při dnešním protestu zdrželi násilí. Izraelská média informují, že protestní akce v Jeruzalémě se účastní asi 80 tisíc lidí a neustále přijíždějí další.

Podle listu The Times of Israel byli dosud v Jeruzalémě zadrženi tři demonstranti, kteří se podle všeho střetli s policisty, již mimo jiné použili vodní děla. Mnoho silnic poblíž budovy parlamentu zablokovala policie, křižovatku u mostu Chord Bridge, která je hlavním vstupem do města, zase blokují protestující, které se příslušníci bezpečnostních složek snažili rozehnat.

Tisíce demonstrantů protestují také před Ben Gurionovou univerzitou v Beerševě. Další lidé znovu vyšli s izraelskými vlajkami do ulic v Tel Avivu a Haifě, demonstrace se konají také v řadě dalších izraelských měst.

"Stávka, kterou jsem oznámil dnes ráno, skončí," uvedl Arnon Bar-David, šéf odborového svazu Histadrut. Odbory rovněž odvolaly protesty, které byly plánovány na úterý. Další organizátoři protivládních organizací se ale nechali slyšet, že budou v protestech pokračovat, dokud nebude reforma zcela odvolána.

Izraelský prezident Jicchak Herzog odložení projednávání reformy uvítal. Uvedl, že nyní "je čas na upřímnou, vážnou a zodpovědnou diskuzi", která povede k uklidnění situace. I opoziční lídr Benny Ganc premiérův krok uvítal. "Lepší pozdě než nikdy," řekl o odkladu projednávání reformy.

"Jestliže přijde vláda s férovým návrhem, můžeme vyjít z této krize silnější," reagoval na Netanjahuova slova vůdce levicové opozice Jair Lapid. Dialog týkající se reformy podle něj ale musí skončit vytvořením psané ústavy. "Nepotřebujeme zranění obvazovat, ale řádně ho ošetřit. Musíme si spolu sednout a sepsat izraelskou ústavu založenou na hodnotách Deklarace nezávislosti. Musíme nechat prezidenta, aby určil mechanismus dialogu, a důvěřovat mu, že bude spravedlivým prostředníkem," uvedl Lapid.

Pozastaveny byly odlety z Ben Gurionova mezinárodního letiště, zavřela se nákupní centra a pobočky začaly zavírat i banky. Provoz pozastavily také dva hlavní izraelské přístavy, a to v Haifě a Ašdodu.

Podle agentury Reuters daly odbory pokyn připojit se ke stávce také izraelským velvyslanectvím po celém světě. Izraelské velvyslanectví v Praze uvedlo, že se k protestní akci přidalo a že bude řešit pouze urgentní případy. Izraelský zastupitelský úřad v Bratislavě sdělil, že ambasáda pracuje ve standardním režimu.

V Jeruzalémě byla posílena policejní přítomnost kvůli obavám ze střetů mezi odpůrci reformy a krajní pravicí. Krajně pravicová skupina fotbalových fanoušků, která si říká La Familia, totiž oznámila, že bude na podporu justiční reformy demonstrovat v Jeruzalémě, nikoliv večer v Tel Avivu, jak bylo původně v plánu, píše list The Times of Israel.

Netanjahu na Twitteru vyzval demonstranty z řad pravice a levice, aby se zdrželi násilí a chovali se zodpovědně. "Jsme bratři," dodal. Izraelský 12. televizní kanál uvedl, že někteří lidé z premiérova okolí Netanjahuovi radí, aby vyčkal, jak vysokou účast bude mít pravicový pochod zastánců reformy. Jak uvedl izraelský ministr a šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus Bezalel Smotrič, vláda nesmí podlehnout tlaku a reformu zrušit. Příznivce reformy vyzval, aby dorazili do Jeruzaléma. "Nesmíme zastavit reformu zaměřenou na nápravu soudního systému a izraelské demokracie. Nesmíme se poddat násilí, anarchii a divokým stávkám," uvedl.

K reformě se vyjádřil i americký prezident Joe Biden, který se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války. Uvedl to bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Biden své obavy ohledně situace v zemi sdělil přímo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Podle Kirbyho byl Biden k izraelskému premiérovi "velmi upřímný". Mluvčí rovněž na dotaz novinářů řekl, že protesty, které se v židovském státě odehrávají už několik týdnů dnů, ukázaly silné demokratické základy Izraele. Biden již dříve v telefonátu s Netanjahuem podpořil hledání kompromisu, pokud jde o reformu soudnictví.

Reforma, která by koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců Nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí s prostou parlamentní většinou, vyvolává již několik týdnů masové protesty. Odpůrci návrhu tvrdí, že oslabí izraelskou demokracii. Zastánci reformy naopak tvrdí, že změny jsou nutné k omezení aktivistických soudců. Situace v zemi se vyostřila poté, co v neděli Netanjahu odvolal ministra obrany Joava Galanta, který v sobotu varoval, že snaha prosadit reformu za každou cenu může znamenat ohrožení bezpečnosti země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy