Netanjahu si z Berlína veze domů "důkaz genocidy Židů"

Naďa Straková
27. 8. 2009 21:08
Německý deník Bild věnoval izraelskému premiérovi původní stavební plány nacistického koncentračního tábora v Osvětimi
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, šéfredaktor listu Bild Kai Diekmann a ředitel památníku holocaustu Yad Vashem Avner Šalev si prohlížejí původní stavební plány Osvětimi.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, šéfredaktor listu Bild Kai Diekmann a ředitel památníku holocaustu Yad Vashem Avner Šalev si prohlížejí původní stavební plány Osvětimi. | Foto: Reuters

Berlín - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu si ze své návštěvy Berlína odveze domů do Izraele původní stavební plány nacistického koncentračního tábora Osvětim.

Dvacet devět návrhů, mezi kterými je i plynová komora a krematorium, mu věnovali zástupci vydavatelské společnosti Alex Springer Verlag.

"Je to další důkaz pro ty, kteří se snaží holocaust popírat," okomentoval historicky cenný dar izraelský premiér.

Plány, které německý vydavatel získal loni na podzim, pocházejí z let 1941 až 1943 a objednal si je šéf SS Heinrich Himmler a velitel tábora Osvětim Rudolf Höss.

Společnosti, která vydává německý deník Bild, je daroval soukromý majitel, jenž je měl najít při vyklízení bytu ve východní části Berlína.

Osvětim a Březinka
Autor fotografie: internet

Osvětim a Březinka

  • Heinrich Himmler nařídil zřídit koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz) v dubnu 1940.
  • O rok později na Himmleroův popud vznikl druhý tábor Osvětimi II - Březinka (německy Birkenau). V obou táborech bylo zavražděno 1,1 až 1,5 milionu lidí, převážně Židů.

Pravost dokumentů potvrdily federální archívy Německa, které je označily za "autentický důkaz systematicky plánované genocidy Židů".

Cesta vede ke Stasi

Číselné kódy na zadní straně dokumentů podle vydavatele Alex Springer Verlag naznačují, že by se mohlo jednat o součást sbírky východoněmecké tajné policie Stasi.

Po pádu berlínské zdi historici objevili několik podobných archiválií.

Stavební plány Osvětimi budou vystaveny v izraelském památníku holocaustu Yad Vashem v Jeruzalémě od 27. ledna 2010.

Šéfredaktor Bildu Kai Diekmann řekl, že se chtěl list ujistit, že plány uvidí "co největší množství lidí na světě".

Jeruzalémský památník holocaustu Yad Vashem
Jeruzalémský památník holocaustu Yad Vashem | Foto: wikipedia.org

"Tyhle plány mají jednu důležitou funkci - připomínají nám dobu, která se postupem času zdá být čím dál více nepochopitelná," řekl Kai Diekmann. "A proto je důležité si tuto dobu neustále připomínat."

Izraelský premiér se v Německu také setkal s kancléřkou Angelou Merkelovou, která Izrael vyzvala, aby v zájmu mírových jednání pozastavil výstavbu židovských osad.

"Zmrazení výstavby dalších osad je podmínkou pro nový začátek mírových jednání na Blízkém Východě," řekla Merkelová na společné tiskové konferenci, která se konala krátce po jejich setkání.

 

Právě se děje

Další zprávy