Netanjahu nepojede na summit o jaderné bezpečnosti

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 4. 2010 8:06
Izraelský premiér se nechce bavit o jaderném arzenálu své země
Tentokrát se nechá Netanyahu zastoupit
Tentokrát se nechá Netanyahu zastoupit | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odvolal svoji účast na summitu o jaderné bezpečnosti, který bude příští týden ve Washingtonu hostit americký prezident Barack Obama.

Zpráva, kterou přinesl server CNN, přišla necelý den poté, co byla v Praze prezidenty USA a Ruska podepsána nová smlouvy START, která má zahájit novou éru jaderného odzbrojování.

Izrael, jediná jaderná mocnost na Blízkém východě, která údajně disponuje až dvěma stovkami jaderných hlavic, tak dal jasně najevo, že se svého (nikdy nepřiznaného) arzenálu vzdávat nehodlá. Zdá se tedy, že si na svět bez jaderných zbraní budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Z oficiálního stanoviska, které Bílý dům obdržel, vyplývá, že předseda izraelské vlády nehodlá být svědkem toho, jak se summit o jaderných zbraních zvrhne v otevřenou kritiku jeho země. Schůzky ve Washingtonu se budou účastnit delegace ze 46 zemí.

Několik muslimských zemí v čele s Tureckem prý plánuje, že během jednání vyzvou židovský stát, aby umožnil mezinárodním pozorovatelům prozkoumat svůj jaderný program. Izrael ale naopak chtěl projednávat Írán a hrozbu, že se k jaderným zbraním dostanou teroristé.

Namísto Benjamina Netanjahua do Washingtonu přiletí izraelský místopředseda vlády a ministr pro tajné služby Dan Meridor.

Vztahy mezi tradičními spojenci Izraelem a USA po zvolení Baracka Obamy velice ochladly a jsou nejhorší v historii. Přestože se obě strany snaží situaci napravit, poslední krok izraelského premiéra naznačuje, že se to zatím příliš nedaří.

 

Právě se děje

Další zprávy