Netanjahu byl tajně v Moskvě. Kvůli útoku na Írán?

Zahraničí Zahraničí
10. 9. 2009 9:35
Izraelský premiér prý mohl podle ruského listu Kommersant jednat i o útoku na íránská jaderná zařízení
Skrývá Benjamin Netanjahu alias "Bibi" nějaký trumf v rukávu?
Skrývá Benjamin Netanjahu alias "Bibi" nějaký trumf v rukávu? | Foto: Reuters

Jeruzalém - Kam se v pondělí ztratil izraelský premiér? Tato otázka od té doby zaměstnává izraelské deníky i veřejnost. Benjamin Netanjahu zmizel z jejích radarů a teprve později vydal prohlášení, že byl údajně na návštěvě nespecifikovaného bezpečnostního objektu v Izraeli.

Podle izraelských a ruských médií se však nacházel v Moskvě. Deník Haarec tvrdí, že se tam rozjel Rusy přesvědčit, aby neprodávali Íránu systém protiletecké obrany S-300 a odvolává se na nejmenovaný vládní zdroj z Jeruzaléma.

Systém ruské protiletecké obrany by mohl Írán pomoci ochránit před případným leteckým útokem, který Izrael, jemuž se nelíbí íránský jaderný program, odmítá vyloučit.

Spekuluje se, že za podezřelých okolností ztracená a pak opět nalezené ruská loď Arctic Sea mohla mít na palubě místo proklamovaného dřeva pro Alžírsko právě rakety pro Írán. A že únosci nebyli piráti, ale Izraelci. Další verze hovoří o tom, že loď zastavila sama tajná ruská služba FSB.

Podle ruského deníku Kommersant mohl Netanjahu teď v Moskvě jednat dokonce o samotném úderu proti Íránu.

Úder proti Íránu?

"(...) izraelský premiér v Moskvě skutečně byl," napsal deník dle ČTK s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj v Kremlu. "Podle názoru expertů by taková cesta měla smysl jen za mimořádných okolností. Kupříkladu v případu záměru Izraele zasadit úder Íránu," dodal.

Izrael spoléhá nejen na americkou diplomatickou, ale také vojenskou pomoc. USA mu dodávají například stíhačky F-16
Izrael spoléhá nejen na americkou diplomatickou, ale také vojenskou pomoc. USA mu dodávají například stíhačky F-16 | Foto: Reuters

Bývalý Netanjahuův spolupracovník Beni Briskin listu řekl, že podobné tajné cesty lze vysvětlit jen mimořádnými, "vyššími okolnostmi".

Jiný, tentokrát  nejmenovaný izraelský zdroj tvrdí, že "taková návštěva může být spjata výlučně s nějakou novou hrozivou informací o íránském jaderném programu", takže "nelze vyloučit, že Izrael je připraven přistoupit k rozhodným krokům, o čemž Netanjahu považoval za potřebné informovat Kreml".

Podle Haarecu svolal Netanjahu po svém návratu z Moskvy mimořádné schůzi části svého kabinetu a pak o ní informoval i prezidenta Šimona Perese.

Pravděpodobně ne

Mluvčí Kremlu Netanjahuovu návštěvu nevyloučil, prohlásil však, že se premiér nesetkal ani s prezidentem Dmitrijem Medveděvem, ani s premiérem Vladimirem Putinem.

Foto: Reuters

Pokud by si však Netanjahu skutečně chtěl svou návštěvou zajistit souhlas Ruska k útoku na Írán, znamenalo by to, že už zřejmě dostal zelenou ze Spojených států. V tom však Izrael nepodpořil ani republikánský exprezident USA George W. Bush.

Současný šéf Bílého domu Barack Obama je v tomto ohledu případným izraelským plánům nakloněn ještě méně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy