Nestavte tržní bariéry, vyzval Bush státy světa

Roman Gazdík
22. 11. 2008 12:00
"Volné trhy pomohly milionům," přesvědčuje prezident
George Bush a čínský prezident Chu Ťin-tchao v Limě
George Bush a čínský prezident Chu Ťin-tchao v Limě | Foto: Reuters

Lima - Americký prezident George Bush během své zřejmě poslední zahraniční cesty vyzval země světa, aby se při řešení ekonomické krize vzdaly protekcionismu a podpořily volnou cirkulaci zboží.

Podle analytiků je za tím snaha neopakovat chyby velké krize třicátých let, kdy státy začaly chránit svůj vlastní průmysl, což způsobilo kolaps světové poptávky.

George Bush se nyní nachází v Limě na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Snaží se své kolegy přesvědčit, aby podpořili plán, na kterém se před týdnem ve Washingtonu dohodly státy skupiny G20. Ty tvoří devět z 21 zemí APEC.

Ve svém každotýdenním projevu v rádiu, který je stabilní součástí americké politiky právě od dob velké krize, prezident zdůraznil, že svět se musí soustředit na tři velké síly, které podpoří ekonomický růst: „volné trhy, volný obchod a svobodní lidé".

"Volné trhy pomohly milionům dostat se z chudoby," citovala z prezidentova projevu AP. "Volný obchod pomohl proměnit malé národy v globální ekonomické hráče."

Podle Bushe by se měly země zavázat k tomu, že po dvanáct měsíců nebudou přijímat protektivní opatření a naopak rychle uzavřou jednání z Dauhá o liberalizaci světového obchodu a přenastavení světové zemědělské politiky.

Uzavřít tato jednání do konce roku, jak by si americký prezident přál, však podle analytiků nebude zřejmě možné, protože pozice rozvojových a rozvinutých zemí se v mnoha ohledech liší.

Další významnou změnou bude lednový nástup nového amerického prezidenta Baracka Obamy, kterého chudé státy považují za vstřícnějšího a chtějí počkat, s jakými nabídkami přijde on.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy