Nesrovnalosti v Lukašenkově verzi: Letiště varovalo Ryanair dřív, než dostalo zprávu

ČTK ČTK
27. 5. 2021 14:52
Ve verzi běloruského lídra Alexandra Lukašenka o důvodech nedělního odklonu komerčního letu společnosti Ryanair jsou nesrovnalosti. Tvrdí to ve společném šetření organizace The Dossier Centre Michaila Chodorkovského, server The Daily Beast a týdeník Der Spiegel. Dispečeři minského letiště podle novinářů informovali piloty o hrozbě bomby na palubě o 27 minut dříve, než sami údajné varování dostali.
Alexandr Lukašenko.
Alexandr Lukašenko. | Foto: Reuters

Běloruský postup vyvolal okamžitou a ostře odmítavou reakci západních zemí, které hovoří o pirátství a zpřísňují vůči Minsku svá sankční opatření.

Advokátka opozičního novináře Ramana Prataseviče, který byl po nuceném přistání v Minsku zadržen spolu se svou přítelkyní, ruské verzi BBC sdělila, že se jí stále nepodařilo zjistit místo jeho pobytu.

Autorům šetření se podařilo získat kopii zprávy, která podle Lukašenkovy verze přiměla Bělorusko jednat. Zpráva je napsána jménem palestinského radikálního hnutí Hamás a upozorňovala, že na palubě letu FR4978 společnosti Ryanair je bomba, která při nesplnění požadavků vybuchne nad Vilniusem.

Tato zpráva přišla na e-mail minského letiště z adresy [email protected] nejdříve ve 12:57 místního času, tvrdí autoři společného šetření. Jenže běloruská strana informovala posádku letadla o hrozbě již ve 12:30 místního času, jakmile letadlo vstoupilo do běloruského vzdušného prostoru, vyplývá z hlášení zveřejněného oddělením pro leteckou přepravu běloruského ministerstva dopravy. Ve 12:47 místního času pak letadlo změnilo směr a zamířilo do Minsku, uvádí stejné hlášení.

Reportéři si také povšimli, že e-mail byl odeslán přes šifrovanou e-mailovou službu ProtonMail, která je zaregistrovaná ve Švýcarsku. Přesné místo, odkud byl e-mail odeslán, ale určit nelze. Lukašenko při svém středečním výstupu před poslanci, v němž mluvil o okolnostech nedělního incidentu, řekl, že upozornění na bombu přišlo ze Švýcarska.

O Ramanu Pratasevičovi, spoluzakladateli informačního kanálu Nexta, Lukašenko ve středu řekl, že se chystal v Bělorusku zorganizovat "krvavou vzpouru". Pratasevičova advokátka ve stejný den sdělila ruské redakci BBC, že svého klienta stále nemůže nalézt. "Neinformují mě o tom, kde je, nemáme žádné spojení," řekla Pratasevičova právní zástupkyně. "Jeho rodiče ho hledají v nemocnicích a dali mi vědět, že zatím ani v jedné nepotvrdili, že by tam byl. Nemáme žádnou informaci o jeho pobytu," doplnila.

Advokátka také upřesnila, že podala žalobu kvůli odpírání právní pomoci jejímu klientovi, a běloruský vyšetřovací výbor oficiálně požádala o Pratasevičovo zdravotní vyšetření.

V pondělí se Pratasevič objevil na videu, v němž se přiznal k "organizování masových nepokojů" v Minsku. Mnozí včetně například běloruské opoziční političky Svjatlany Cichanouské tvrdí, že doznání učinil pod fyzickým a mentálním nátlakem. Nedlouho před zveřejněním videa mluvčí běloruského ministerstva vnitra na sociální síti Telegram prohlásila, že Raman Pratasevič je ve vyšetřovací vazbě číslo jedna v Minsku. Mluvčí zároveň popřela, že by byl Pratasevič v jedné z minských nemocnic, jak uvedla jeho matka.

Video: Bělorusko odklonilo letadlo Ryanair

Bělorusko za pomoci stíhačky odklonilo letadlo společnosti Ryanair, aby zatklo člena opozice. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy