"Nesmírně vzácné." Australští horníci objevili při těžbě obří kameny posázené zlatem

Zahraničí Zahraničí
12. 9. 2018 20:04
Horníci v dole v Západní Austrálii objevili kameny s neobvykle vysokým obsahem zlata.
Mimořádný objev za miliony dolarů. Horníci našli v Západní Austrálii kameny pokryté zlatem. | Video: Asociated Press

Perth - "Šestnáct let dělám horníka a nikdy jsem nic takového neviděl," vzpomíná havíř Henry Dole na okamžik, kdy spolu s kolegy při práci v dole v Západní Austrálii narazil na kameny plné zlata

Několik kusů horniny objevili zaměstnanci kanadské těžařské firmy RNC Minerals minulý týden v šachtě Beta Hunt asi 500 metrů pod zemí. Niklový a zlatý důl leží v městečku Kambalda nedaleko Perthu.

Celkem horníci objevili bohatství o váze asi 255 kilogramů a hodnotě zhruba 10 milionů dolarů (v přepočtu 220 milionů korun). Nalezené kameny obsahují kromě zlata ještě křemen.

"Nesmírně vzácné" a "výjimečné", jak tvrdí odborníci, jsou díky neobyčejně vysokému obsahu zlata hlavně dva konkrétní kameny. První z nich váží 95 kilogramů a obsahuje více než 68 kilogramů zlata. Druhý kus je těžký 63 kilogramů a má v sobě na 46 kilogramů drahého kovu, uvedl britský zpravodajský server BBC

Hodnota prvního kamene se odhaduje na tři miliony dolarů (66 milionů korun), v druhém případě na 1,9 milionu dolarů (42 milionů korun).

"Vytahovali jsme to celé hodiny," popsal pro americkou televizi ABC Dole. On a jeho spolupracovníci si už v červnu všimli stop zlata, které horníky posléze navedly až ke zlaté žíle. Dole věří, že důl může ukrývat ještě další, podobně vzácné poklady. 

Nyní je důl z bezpečnostních důvodů uzamčený, jeho okolí bylo oploceno a kameny leží v trezoru. Dva nejvzácnější kusy poputují do dražby, oznámil výkonný ředitel RNC Minerals Mark Selby. 

"Lidé na zlaté nugety ve zlatonosných oblastech narážejí neustále, většinou ale váží méně než několik uncí (1 unce je 0,028 kilogramu - pozn. red.)," vysvětluje Sam Spearing z Curtinské univerzity v Austrálii. 

Austrálie podobně významný objev dlouho nepamatuje. Asi nejznámější je nález z roku 1869, kdy objevili 78 kilogramů těžký zlatý nuget, kterému se teď přezdívá "Vítej, cizinče" ("Welcome Stranger").

 

Právě se děje

Další zprávy