reklama
 
 

Políbil neznámou ženu a vznikl ikonický snímek. Zemřel námořník ze slavné fotografie

Aktualizováno 19. 2. 2019 11:10
Ve Spojených státech ve věku 95 let zemřel námořník z ikonické fotografie z konce druhé světové války. George Mendonsa tehdy na newyorském náměstí v euforii políbil ženu v uniformě zdravotní sestřičky.

Někdejší příslušník amerického námořnictva oslavoval konec války 14. srpna 1945. Fotograf Alfred Eisenstaedt zachytil moment, kdy se Američané dozvěděli o kapitulaci Japonska a vydali se slavit do ulic New Yorku. Země se vzdala 15. srpna 1945, kvůli časovému posunu byl v USA ještě předchozí den.

Snímek o dva týdny později otiskl americký časopis Life a stal se symbolem amerických oslav válečného vítězství. Poté ho prodejci nabízeli ve velkých formátech jako plakát. Odborníci jej označují za jednu z nejslavnějších fotografií 20. století.

George Mendonsa zemřel v pondělí jen dva dny před svými 96. narozeninami v pečovatelském středisku v Middletownu v americkém státě Rhode Island. S manželkou ve městě žil přes 70 let. Jeho dcera Sharon Molleurová deníku Providence Journal sdělila, že její otec upadl a poté dostal záchvat.

Až desetiletí po pořízení slavného snímku - známého pod názvem Kiss (Polibek) - vyšlo najevo, jak skutečně vznikl a kdo na něm je. Teprve v roce 1980 časopis Life vyzval pár, aby se přihlásil.

Mendonsa ženu, kterou spontánně políbil, vůbec neznal. Byla jí Greta Friedmanová, která v roce 1945 pracovala jako zdravotní sestra v zubařské ordinaci. Po polibku se už nikdy nesetkali.

"Nebyla to moje volba, abych byla políbena. Ten muž ke mně prostě přišel, chytil mě a dal mi pusu," přiznala v roce 2005 Friedmanová v rozhovoru s tvůrci projektu, který mapoval příběhy válečných veteránů.

Mendonsa se v srpnu 1945 vrátil z vojenské služby v Pacifiku. V roce 2002 se americké stanici CBS svěřil, jak ho napadlo neznámou ženu políbit: "Bylo to nadšení, že válka konečně skončila, plus jsem měl v sobě několik drinků. Když jsem spatřil sestřičku, chytil jsem ji a políbil," popsal Mendonsa s tím, že mu její stejnokroj připomněl sestřičky, které se o vojáky staraly na nemocniční lodi v Pacifiku.

Ženu ze slavné fotografie nakonec přežil o tři roky. Greta Friedmanová zemřela v roce 2016 ve věku 92 let.

autoři: Zahraničí, ČTK | 19. 2. 2019 10:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama