Nerovný boj. Ebola už má více jak 4000 obětí

ČTK ČTK
10. 10. 2014 20:15
Zemřela tedy téměř polovina z celkem nejméně 8399 nakažených, ukazují statistiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid/Ženeva - Počet obětí eboly už dosáhl nejméně 4033. Zemřela tedy téměř polovina z celkem nejméně 8399 nakažených, vyplývá z aktuální statistiky obětí epidemie, která zahrnuje data platná k 8. říjnu a kterou dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zdravotní stav španělské ošetřovatelky nakažené ebolou je vážný, ale stabilní. Ve čtvrtek se přitom stav ženy ležící v madridské nemocnici zhoršil.

Počet obětí nynější nejhorší epidemie eboly všech dob poprvé oficiálně přesáhl čtyřtisícovou hranici. Předchozí statistiky z tohoto týdne hovořily o více než 3860 mrtvých.

Nejvíce postižené jsou tři africké státy. Z Libérie je hlášeno 2316 úmrtí, ze Siery Leone 930 a z Guineje 778. V Nigérii nákaze podlehlo osm lidí a jeden v USA. Ve statistice úmrtí však chybí například dva španělští misionáři, kteří se nakazili v Africe, ale zemřeli ve Španělsku. Jiná epidemie eboly usmrtila v Konžské demokratické republice 43 lidí ze 71 nakažených.

Madrid panikaří, bojí se šíření nákazy

Mluvčí madridské nemocnice v pátek informovala, že do izolace přijali dalších sedm lidí, kteří byli s nemocnou ošetřovatelkou a které nyní budou pozorovat, zda nevykazují příznaky smrtícího viru.

Mezi těmito sedmi lidmi jsou prý dvě kadeřnice, které Teresa Romerová navštívila předtím, než jí diagnostikovali ebolu, a také zaměstnanec nemocnice, který se o ni po jejím přijetí staral. Všichni prý přišli do nemocnice dobrovolně.

Ve speciálně vyčleněné jednotce v šestém patře nemocnice se tak nyní nachází již 14 lidí. Je mezi nimi 44letá Romerová, její manžel a zdravotníci, kteří o ni pečovali po jejím pondělním nástupu do nemocnice. Nikdo z nich kromě Romerové zatím neměl pozitivní test na ebolu.

Infikované zdravotnici byl poprvé podán lék ZMapp, který do Španělska zaslala Belgie, ačkoli zásoby tohoto přípravku byly považovány prakticky za vyčerpané, informovala stanice RTVE.

Stejný přípravek už dříve užívali dva Američané a 75letý španělský misionář. Zatímco duchovní infikovaný v Libérii nakonec zemřel, Američané se vyléčili, i když není jasné, zda díky léku.

Španělská zdravotní sestra je první osobou, která se ebolou nakazila mimo západní Afriku při ošetřování nemocných. Starala se totiž o dva španělské kněze, kteří se virem nakazili v Libérii a Sieře Leone a následně mu ve Španělsku podlehli. K nákaze pravděpodobně došlo, když se ošetřovatelka kontaminovanými rukavicemi omylem dotkla své tváře.

Španělské odbory nyní viní vládu, že se snaží vinu za přenos viru svalit na samotnou Romerovou, místo toho, aby přiznala selhání systému. Evropská unie už ve čtvrtek Španělsko vyzvala, aby vysvětlilo, jak se mohl vir dál rozšířit navzdory přísným opatřením. Kvůli informačnímu chaosu a strachu podle odborů mnozí zaměstnanci madridské nemocnice Carlose III. nepřišli do práce.

Španělský premiér Mariano Rajoy, který v pátek nemocnici navštívil, uklidňoval, že rozšíření viru po Španělsku je nanejvýš nepravděpodobné.

 

Právě se děje

Další zprávy