Neprojedou! Běloruská opozice chce zastavit Noční vlky

ČTK ČTK
22. 4. 2015 18:29
Kontroverzní motorkářský klub vyjede v sobotu na cestu Evropou. Projedou i Českou republikou.
Alexander Zaldostanov, vůdce Nočních vlků a přítel Vladimira Putina.
Alexander Zaldostanov, vůdce Nočních vlků a přítel Vladimira Putina. | Foto: Reuters

Minsk - Běloruská opozice se pokusí zmařit plány ruských motorkářů z klubu Noční vlci na demonstrační průjezd Evropou.

Ve středu to s odvoláním na představitele běloruského hnutí Za svobodu napsala ruská agentura Rosbalt.

Ruští motorkáři, které mnozí označují za nacionalisty a násilníky, chtějí od konce dubna do 9. května cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko.

Odpor proti nim organizuje aktivista Mikita Semjaněnka, jehož akci podle běloruského serveru Charta 97 podporuje zhruba dvě stě opozičně naladěných Bělorusů.

Hlavní protest se má uskutečnit na bělorusko-polském hraničním přechodu Brest - Terespol. "Ruské bikery tam čeká spojený mezinárodní odpor Bělorusů, Poláků, Čechů, Slováků, Rakušanů, Němců a Ukrajinců," řekl Semjaněnka novinářům.

Martin Uhlíř z Pražského Majdanu ve středu řekl ČTK, že účast Čechů na blokování v Bělorusku považuje za nepravděpodobnou. "Podporu od Čechů na oné facebookové akci považujeme za deklarativní," řekl.

Aktivisté podle něj nechtějí průjezd blokovat ani v Česku, ale pouze poklidně vyjádřit nesouhlas. Dokonce chtějí spolupracovat s policií jako doplněk antikonfliktního týmu pro případ, že by jiní aktivisté chtěli průjezdu konvoje fyzicky bránit. Dodal, že v pátek předají premiéru Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis s peticí proti průjezdu motorkářů.

Uhlíř také vyjádřil podezření, že ruští motorkáři změnili časový harmonogram a v malých skupinách již pronikají do Polska. Odkázal se přitom na informace od polských aktivistů.

Bělorusové jsou prý připraveni ruské motorkáře vlastními těly zastavit. Bělorusko-polskou hranici podle Charty 97 plánují Rusové překročit příští pondělí ráno. Z Moskvy hodlají vyjet v sobotu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy