Neprojedou! Běloruská opozice chce zastavit Noční vlky

ČTK ČTK
22. 4. 2015 18:29
Kontroverzní motorkářský klub vyjede v sobotu na cestu Evropou. Projedou i Českou republikou.
Alexander Zaldostanov, vůdce Nočních vlků a přítel Vladimira Putina.
Alexander Zaldostanov, vůdce Nočních vlků a přítel Vladimira Putina. | Foto: Reuters

Minsk - Běloruská opozice se pokusí zmařit plány ruských motorkářů z klubu Noční vlci na demonstrační průjezd Evropou.

Ve středu to s odvoláním na představitele běloruského hnutí Za svobodu napsala ruská agentura Rosbalt.

Ruští motorkáři, které mnozí označují za nacionalisty a násilníky, chtějí od konce dubna do 9. května cestovat do Berlína přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko, Bavorsko a Česko.

Odpor proti nim organizuje aktivista Mikita Semjaněnka, jehož akci podle běloruského serveru Charta 97 podporuje zhruba dvě stě opozičně naladěných Bělorusů.

Hlavní protest se má uskutečnit na bělorusko-polském hraničním přechodu Brest - Terespol. "Ruské bikery tam čeká spojený mezinárodní odpor Bělorusů, Poláků, Čechů, Slováků, Rakušanů, Němců a Ukrajinců," řekl Semjaněnka novinářům.

Martin Uhlíř z Pražského Majdanu ve středu řekl ČTK, že účast Čechů na blokování v Bělorusku považuje za nepravděpodobnou. "Podporu od Čechů na oné facebookové akci považujeme za deklarativní," řekl.

Aktivisté podle něj nechtějí průjezd blokovat ani v Česku, ale pouze poklidně vyjádřit nesouhlas. Dokonce chtějí spolupracovat s policií jako doplněk antikonfliktního týmu pro případ, že by jiní aktivisté chtěli průjezdu konvoje fyzicky bránit. Dodal, že v pátek předají premiéru Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis s peticí proti průjezdu motorkářů.

Uhlíř také vyjádřil podezření, že ruští motorkáři změnili časový harmonogram a v malých skupinách již pronikají do Polska. Odkázal se přitom na informace od polských aktivistů.

Bělorusové jsou prý připraveni ruské motorkáře vlastními těly zastavit. Bělorusko-polskou hranici podle Charty 97 plánují Rusové překročit příští pondělí ráno. Z Moskvy hodlají vyjet v sobotu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy