Jako princ a chuďas. Trump si bude muset poradit s novým mexickým prezidentem, oba jsou impulzivní

Daniel Anýž Daniel Anýž
6. 7. 2018 9:05
Za Donalda Trumpa se vztahy USA s Mexikem dramaticky zhoršily. Nastupující mexický prezident López Obrador před volbami Trumpa kritizoval. Spojené státy ale potřebuje pro naplnění svých domácích slibů.
Donald Trump a Andrés Manuel López Obrador.
Donald Trump a Andrés Manuel López Obrador. | Foto: Reuters / Denis Chripák

Washington/Mexiko - Jako politici mají dost společného. Oba zvítězili ve volbách na vlně populismu se sliby, že rozmetají staré politické pořádky.

Americký prezident Donald Trump v předvolební kampani Američanům sliboval, že vysuší "bažiny" Washingtonu. Andrés Manuel López Obrador, který v neděli vyhrál prezidentské volby v Mexiku, zase vyhlašoval, že zatočí s "mocenskou mafií" a korupcí v politice.

Donald Trump věří v "Ameriku na prvním místě". Tedy v zahraniční politiku, kde jediné, co platí, jsou pragmatické zájmy USA. López Obrador je hrdým nacionalistou, který chce důsledně chránit národní suverenity Mexika. Podle komentátorů lze jeho názory zarámovat obdobou trumpovského hesla "Mexico First".

Jejich životní osudy jsou však naprosto rozdílné.

Dvaasedmdesátiletý Trump se narodil se "stříbrnou lžičkou v puse", v bohaté rodině v newyorském Queensu. Libuje si v přepychu, chce, aby všichni věděli, že ve své rezidenci v Trump Tower na Manhattanu má v koupelně pozlacené kohoutky.

Pětašedesátiletý Obrador pochází z chudého prostředí mexického státu Tabasco. A dodnes bydlí v dvoupokojovém bytě ve čtvrti hlavního města Mexico City, kde žije nižší střední třída.

Od letošního 1. prosince, kdy se López Obrador oficiálně ujme funkce prezidenta, budou ale právě na těchto dvou mužích záviset vztahy mezi Spojenými státy a Mexikem.

"Velmi se těším, že s ním budu spolupracovat. Je toho tolik, co se dá udělat pro prospěch Spojených států a Mexika," komentoval Trump na Twitteru Obradorovo vítězství. A v pondělí, den po mexických volbách, mu osobně pogratuloval po telefonu. López Obrador následně mexické televizi řekl: "Nabídneme otevřenou ruku k přátelskému vztahu a spolupráci s USA."

Slyš, Trumpe!

Realita ale může být mnohem složitější. Vztahy mezi USA a Mexikem, které se už od administrativy Billa Clintona zlepšovaly, se po třiceti letech s nástupem Trumpa prudce propadly.

Už svoji předvolební kampaň Trump postavil na tvrdé protiimigrační rétorice, kdy se ústředním terčem stalo právě Mexiko a jeho hranice s USA. Trump vyhlásil, že na hranici postaví zeď, kterou Mexiko zaplatí.

Druhým útokem na mexicko-americké vztahy byl odpor vůči stávající podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), která platí od roku 1994. Podle Trumpa se NAFTA musí zásadně změnit, nebo ji USA vypoví.

Vztah současného mexického prezidenta Enriqueho Peni Niety s Trumpem je velmi špatný. A to především kvůli opakovaným výrokům ohledně zdi, proti kterým se Nieto ohradil. Od Trumpova nástupu do úřadu spolu osobně nejednali. Nieto dokonce dvakrát odvolal předem ohlášenou návštěvu v Bílém domě.

Ovšem ani López Obrador se ve své předvolební kampani nijak netajil tím, že Trumpovy výpady proti Mexiku a jeho plány na řešení situace na jižní hranici USA jsou pro něj nepřijatelné.

V kampani Obrador vyhlašoval, že bude hájit důstojnost Mexika. A ze všech kandidátů, kteří se střetli v souboji o úřad mexického prezidenta, byl právě on vůči Trumpovi nejkritičtější.

Loni vydal sborník svých projevů s názvem "Oye, Trump", tedy "Slyš, Trumpe". Trumpovy názory označil za xenofobní a rasistické, samotného prezidenta nazval "arogantním, náladovým".

Je to o ekonomice

Podle Artura Sarukhána, který byl v letech 2007 až 2013 mexickým velvyslancem v USA, existují důvody k pesimismu. Zvlášť kdyby Trump skutečně vyplnil své hrozby, že pokud ztroskotají jednání o dohodě NAFTA, zatíží dovoz aut z Mexika novou daní.

Ve své analýze pro americký deník Washington Post ovšem Sarukhán zároveň upozornil, že podobně jako Trump je i Lopéz Obrador velký pragmatik. Který ví, že zachování funkčních ekonomických vztahů s USA je nezbytné proto, aby se mohl pokusit naplnit svoji domácí agendu.

Stejnou věc pak zdůraznil ve své analýze James Jones, který byl naopak v letech 1993 až 1997 americkým velvyslancem v USA. "Znám Lópeze Obradora 25 let. Nejlepší slova, která ho vystihují, jsou pragmatický, zanícený pro věc," napsal Jones ve svém vlastním komentáři pro Washington Post.

Obradorovi podle Jonese samozřejmě vadí Trumpovy výpady a politické kroky, které negativně dopadají především na Mexičany pracující v USA. Rovněž ale dodává, že další zhoršení vztahů s USA by ohrozilo Obradorovu domácí ekonomickou agendu.   

Mexiko je po Kanadě druhým největším exportním trhem pro výrobce z USA. A z druhé strany - právě do Spojených států směřuje zdaleka největší díl mexického vývozu.

"Jsem přesvědčen, že Obradarova priorita zlepšit domácí ekonomiku znamená, že se bude hodně snažit o hladké vztahy s vládou USA," míní Jones.

Nejistá sezona

Nicméně jak on, tak někteří další komentátoři nakonec své předpovědi uzavírají tím, že mezi Trumpem a Obradorem není nic jistého.

Oba jsou pragmatici, oba jsou ale také impulzivní a oba žijí z velkých očekávání, která vzbudili u svých voličů. A oba jsou nepředvídatelní.

Jsou Trumpova cla na auta z Mexika reálná? Nevíme. "Ale už jen hrozba cly na auta, natož jejich uvalení, může stačit k tomu, aby Mexiko ukončilo vyjednávání o dohodě NAFTA," uvedla ekonomka Monica de Bolleová z Peterson Institute for International Economics pro americký deník Wall Street Journal.

Alespoň to vyplývá z předvolební kampaně Lópeze Obradora, kdy vyhlásil, že Mexiko nebude s USA jednat z pozice podřízenosti. Jenže ani na jeho straně není podle Artura Sarukhána jisté, co byla jen rétorika a předvolební taktika a co myslel vážně.

"Stručná odpověď zní, že prostě nevíme," uvedl Sarukhán. A myslel tím nejen politiku nastupujícího prezidenta Mexika, ale i jeho budoucí vztah s Trumpem.

Video: Kamery natočily dvojici mladíků, kteří dokázali překonat devítimetrovou kovovou bariéru mezi USA a Mexikem za pár sekund

Kamery mexické televize natočily dvojici mladíků, kteří dokázali překonat devítimetrovou kovovou bariéru mezi USA a Mexikem za pár sekund. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy