Nepředepisujte homeopatika, nabádá komora lékaře

Simona Fendrychová
3. 6. 2015 22:25
Australská profesní organizace se odvolává na studii, podle níž lidé, kteří zvolí léčbu pomocí homeopatie, riskují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Canberra - Královská australská společnost všeobecných praktických lékařů (RACGP) vytáhla do boje proti homeopatikům.

Lékárníkům radí, aby je neprodávali, praktické lékaře pro změnu nabádá k tomu, aby je nepředepisovali, napsal server The Guardian.

RACGP doporučení zdůvodňuje nedávným rozsáhlým výzkumem, podle něhož tyto látky neprokazují větší účinnost než placebo.

Podle studie, z níž společnost vychází, může léčba pomocí homeopatie dokonce představovat určité nebezpečí.

To spočívá v tom, že pacienti, kteří své zdravotní potíže řeší užíváním homeopatik, odmítají vyhledávat řádnou lékařskou péči a standardní léčbu.

“Jedinci i celé komunity mohou být znovu vystaveny chorobám, kterým lze využíváním tradičních léčebných prostředků jednoduše předejít,” varuje předseda RACGP Frank Jones.

Vzhledem k nedostatku důkazů o účinnosti homeopatik nemá podle něj smysl, aby lékaři tyto látky předepisovali.

Taktéž lékárníci, coby zdravotní odborníci, mají podle profesní organizace povinnost vědět o dostupných klinických důkazech a neprodávat ani jinak propagovat látky, které nejsou účinné.

Svým zákazníkům by i oni měli poskytovat objektivní informace týkající se alternativní medicíny.

Homeopatie je léčebná metoda založená na podávání vysoce ředěné látky do pacientova těla, která ve větším množství vyvolá příznaky podobné těm, které pacienta trápí. Homeopaté tvrdí, že takto zředěná směs látek spouští v těle hojivou reakci.

Účinnost této metody však nebyla nikdy spolehlivě vědecky dokázána. Několik rozsáhlých studií naopak fungování těchto principů vyvrátilo. Jednou z nich je právě i studie australské Národní rady zdravotnických a lékařských výzkumů, která obsáhla 225 dílčích výzkumů na téma homeopatie a její účinnosti.

Čím je lékařská studie kvalitnější, tím je pro homeopatii nepříznivější, tvrdí farmaceut Cikrt. Homeopat Karhan v ostrém duelu oponuje, že homeopatie rozhodně žádné placebo není. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy