Nepřátelství neutlumil ani virus. USA a Írán si opět vyhrožují, sankce dál pokračují

Martin Novák Martin Novák
24. 4. 2020 16:10
Spojené státy a Írán patří k zemím nejvíce postiženým koronavirem, dva nepřátele to ale nespojilo. Ačkoliv americký ministr zahraničí Mike Pompeo v březnu připustil, že Washington by vzhledem ke kritické zdravotnické situaci v Íránu mohl zmírnit své ekonomické sankce, nestalo se tak.
Rozprašování dezinfekce v ulicích Teheránu.
Rozprašování dezinfekce v ulicích Teheránu. | Foto: Reuters

Šéf diplomacie EU Josep Borrell potvrdil, že jeho návrhy na uvolnění embarga a poskytnutí hospodářské pomoci Íránu americká vláda zamítla. "Je mi líto, že Američané odmítají souhlasit s tím, aby Mezinárodní měnový fond Íránu pomohl. Z humanitárních důvodů by s tím měli souhlasit," prohlásil Borrell.

Z Washingtonu však zní, že politika maximálního nátlaku a izolace vůči islámské republice trvá a nic se na ní nemění. Americký prezident Donald Trump v roce 2018 zpřísnil sankce s cílem úplně přerušit íránský vývoz ropy. Sankce se vztahují i na evropské a jiné firmy, které s Teheránem obchodují.

Íránskou hospodářskou krizi pandemie koronaviru výrazně zhoršila. Vláda nejprve v únoru váhala s přijetím opatření, pak ale zavřela obchody, restaurace a ekonomika se téměř zastavila. Až tento týden vláda otevřela obchody a povolila cestování mezi městy. Země má přes 5500 mrtvých a více než 88 tisíc nakažených, od poloviny dubna se ale denní počet nakažených snižuje.

Americký ministr Pompeo v březnu řekl, že sankce platí dál, ale americká vláda může poslat Íránu zdravotnickou pomoc. To odmítl íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí se slovy, že Američané si mají pomoci hlavně sami sobě. Minulou sobotu Trump Teheránu nabídl plicní ventilátory, na to íránští představitelé nijak nereagovali.

Tento týden se vrátily také rétorické výhrůžky, známé z minulosti. Trump prohlásil, že íránské lodě znovu po několikaměsíční odmlce začaly v Perském zálivu "obtěžovat" lodě amerického námořnictva. Íránský člun se podle Pentagonu přiblížil k americké lodi na pouhých deset metrů. Trump řekl, že dal posádkám amerických plavidel volnou ruku k palbě na Íránce, pokud se incidenty budou opakovat.

"Americká armáda má ve svých řadách přes pět tisíc lidí s nemocí covid-19. A nemá co dělat přes sedm tisíc mil od domova u našich břehů Perského zálivu," napsal na Twitteru íránský ministr zahraničí Muhammad Zaríf.

Íránské revoluční gardy oznámily, že vypustily na oběžnou dráhu vojenský satelit Núr (Světlo). Gardy jsou elitní íránské vojenské jednotky, jejichž bývalého velitele Kásema Solejmáního v lednu Američané z rozkazu Trumpa zlikvidovali v Bagdádu. Zprávu o družici zveřejnil Solejmáního nástupce ve funkci Hosejn Salámí. Prohlásil rovněž, že Írán zničí americké lodě, pokud budou ohrožovat jeho plavidla.

Vypuštění družice na oběžnou dráhu odsoudila jako porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN i Francie, která se ale snaží odrazovat Donalda Trumpa od větších vojenských akcí v Perském zálivu. V odvetě za smrt Solejmáního Íránci bombardovali americké základny v Iráku a omylem sestřelili ukrajinské letadlo se 176 lidmi na palubě.

Video: Muž natočil pád ukrajinského boeingu v Íránu

Muž natočil pád ukrajinského Boeingu u Teheránu. Exploze byla vidět na kilometry daleko | Video: Twitter: alihashem_tv
 

Právě se děje

Další zprávy