Nepoznaly nic jiného než válku. Miliony dětí v Jemenu trpí podvýživou, zemí se šíří epidemie cholery

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2018 20:11
Do války se od roku 2015 v Jemenu narodily více než tři miliony dětí. Organizace UNICEF žádá dárce o rekordní pomoc.
V Jemenu se děti rodí často už silně podvyživené. Mnohé nepřežijí ani první měsíc.
V Jemenu se děti rodí často už silně podvyživené. Mnohé nepřežijí ani první měsíc. | Foto: UNICEF/Fuad

Saná - "Pamatuju si jen, jak zazněl výbuch. Úplně jsem se třásl strachem. Pak jsem vyběhl hledat úkryt na nedalekou horu. Stál jsem tam, ale vůbec jsem nevěděl, jak jsem se tam dostal," popisuje dvanáctiletý Mohamed.

Snímek dvanáctiletého Mohameda.
Snímek dvanáctiletého Mohameda. | Foto: UNICEF/Obadi

Žije v Jemenu, kde posledních několik let vře krvavá občanská válka.

Během jednoho náletu utrpěl tak silný šok, že zapomněl téměř všechno, co se do té doby ve škole naučil. Musí teď znovu chodit do první třídy.

Vážnými vývojovými poruchami strádá v Jemenu podle organizace UNICEF polovina všech dětí. Skoro dva miliony ale do školy nechodí vůbec. Budovy jsou buď zničené, nebo v nich chybí učitelé, kteří nedostávají plat.

Humanitární organizace proto na konci ledna apelovala na dárce s rekordním požadavkem: Na pomoc válkou zničeným oblastem potřebuje v roce 2018 vybrat přes 72 miliard korun.

V Jemenu je nedostatek jídla i vody. Podvýživou trpí i těhotné ženy. Ty navíc často nemají k dispozici ani to nejzákladnější hygienické zázemí nebo čistou vodu. První měsíc po porodu je pro děti těchto matek kritický, mnohé nepřežijí.

"Největší nárůst potřeb je v místech, jako je Jemen, kde jsme loni zaznamenali vedle stupňujícího se konfliktu masivní vypuknutí cholery, nebo Bangladéš kvůli rohingské krizi," cituje Guardian ředitele britské kanceláře UNICEF Mikea Penroseho.

Loni v prosinci stoupl v Jemenu počet pacientů, u kterých bylo podezření z nákazy cholerou, až na celý milion. Šlo o nejrychleji se šířící epidemii tohoto onemocnění v moderní historii.

Téměř každé třetí dítě je dnes v Jemenu závislé na humanitární pomoci. Necelé dva miliony dětí trpí podvýživou.

Právě děti strádají v humanitární krizí zmítané zemi ze všech nejvíc. Do války se jich od roku 2015 narodily více než tři miliony. Za svůj život nepoznaly nic jiného. Mnoho z nich už přišlo na svět podvyživených.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy