Nepodepisujte náhubkovou chartu, žádají média královnu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 10. 2013 15:39
Alžběta II. má posvětit předpis, který podle tisku omezí svobodu slova.
Oslavy Alžběty II. - Královna Alžběta
Oslavy Alžběty II. - Královna Alžběta | Foto: Reuters

Paříž - Mediální skupiny ve Spojeném království i v zahraničí vyzvaly britskou královnu Alžbětu II., aby nepodepisovala Královskou chartu, kterou parlamentní strany chtějí zpřísnit dohled nad sdělovacími prostředky.

Bojí se, že by znamenala konec svobody slova v Británii a posléze i v dalších zemích.

Výzvu zveřejnil web Světové asociace novin a vydavatelů zpravodajství (WAN-IFRA) se sídlem v Paříži.

Svět zneužije jméno královny, bojí se média

Podle sedmi mediálních skupin, mezi nimiž je mimo jiné Výbor pro svobodu světového tisku se sídlem ve Washingtonu či světové sdružení FIPP se sídlem v Londýně, zamýšlená regulace bude ku škodě svobodě vyjadřování. Politici ve světe podle nich využijí příkladu Londýna k prosazování podobných regulací tisku.

"Počínání britského parlamentu použijí jako omluvu ti, kteří chtějí tisku nasadit náhubek ve svých vlastních zemích a potlačit svobodný tok informací. Je přitom hodně vlád, které by to s radostí udělaly. A bude to bohužel Vaše jméno, Vaše Veličenstvo, které přitom bude zmiňováno. Budou říkat, že co je dost dobré pro britskou královnu, je dost dobré i pro ně," stojí ve výzvě.

Za vše může skandál s odposlechy

Britská vláda se dostala pod velký tlak vytvořit nový regulační rámec pro noviny, když před dvěma lety propukl skandál s odposlechy prováděnými novináři. Při něm vyplulo na povrch, že některé listy neodposlouchávaly jen politiky a celebrity, ale také oběti zločinu, což veřejnost zvlášť pobouřilo.

Tři největší britské parlamentní strany uzavřely 18. března kompromisní dohodu, na základě které se má vytvořit nezávislý regulační úřad, v jehož moci bude přimět média zveřejnit jasnou omluvu a také jim uložit pokutu až do výše jednoho milionu liber (téměř 30 milionů korun), pokud poruší stanovená pravidla.

Podřídit se tomuto regulačnímu režimu bude dobrovolné, ale média, která tak neučiní, riskují, že utrpí větší škodu, jestliže se jejich produkce dostane před soud.

Regulační úřad nemá být ustaven zákonem, nýbrž královskou listinou (chartou) - zvláštním vládním nařízením, jehož kořeny sahají až do středověku. Návrh listiny předkládá královně ke schválení vláda.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy