Nepalte korán, ohrozíte nás, žádá velitel jednotek USA

Zahraničí Zahraničí
7. 9. 2010 14:17
Malá církev na Floridě chce rituálně spálit výtisky koránu v den výročí útoků z 11. září.
Muslim si čte v koránu během pouti v Mekce.
Muslim si čte v koránu během pouti v Mekce. | Foto: Reuters

Kábul/Miami - Malá evangelická církev ve městě Gainesville na Floridě chce při devátém výročí útoků z 11. září 2001 ve svém kostele spálit výtisky koránu.

Varování v této souvislosti směrem do USA zaslal velitel amerických vojsk v Afghánistánu, generál David Petraeus.

Pokud podle něj církev něco takového udělá, ohrozí tím životy vojáků USA v Afghánistánu i Iráku a navíc vyvolá vlnu protestů proti Spojeným státům v celém muslimském světě.

"Obrázky hořícího Koránu nepochybně zneužijí extremisté v Afghánistánu i jiných zemích k burcování veřejného mínění a výzvám k násilí," uvedl generál, který letos přešel z Iráku do Afghánistánu po dohodě s prezidentem Barackem Obamou.

První protesty už se objevily. V Kábulu demonstrovalo několik stovek lidí a pálilo americké vlajky. Házeli také kameny na projíždějící americký vojenský konvoj, organizátoři protestu jim v tom však bránili.

V indonéské Jakartě se demonstrace konala před americkým velvyslanectvím.

Církev a společenství The Dowe World považuje islám za "ďábelské učení." Pastor Terry Jones napsal knihu s názvem Islám pochází od ďábla a své názory nedávno prezentoval v rozhovoru pro televizi CNN.

David Petraeus.
David Petraeus. | Foto: Reuters

"Islám je násilné náboženství a Korán je kniha, která miliony lidí přivádí do pekla, do věčného ohně," uvedl Jones. Vyčítá také islámu, že neuznává Ježíše jako Božího syna.

Evangelické církve zastupující většinu věřících v USA se od jeho záměru i názorů distancovaly a Jonese kritizovaly.

"Pokud k pálení dojde, bezpečnost našich vojáků i civilistů bude ohrožena a plnit zde naše úkoly bude složitější," vzkázal na Floridu Petraeus.

Před pěti lety zahynulo při bouřlivých demonstracích v Kábulu patnáct lidí krátce poté, co časopis Newsweek zveřejnil reportáž o znesvěcování Koránu na vojenské základně v Guantánamu, kde jsou vězněni zajatci z Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemí.

Úřady v Gainesville odmítly k pálení vydat povolení. Šéf hasičů uvedl pro deník Gainesville Sun, že pálení jakýchkoliv předmětů v místech, která k tomu nejsou určena, je v rozporu se zákonem.

Terry Jones trvá na tom , že pálení knih 11. září se i přes zákaz uskuteční.

Malá církev, kterou vede, proslula také ostrými výpady proti homosexualitě, kterou nazývá "sexuální perverzí." Ironií osudu se starostou Gainesville stal právě muž, který otevřeně přiznává, že je gay.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy