Nepálští záchranáři našli trosky pohřešovaného letadla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 12. 2010 10:28
Nikdo z dvadvaceti lidí na palubě neštěstí nepřežil
Foto: Reuters

Káthmándú (Nepál) - Záchranáři našli trosky pohřešovaného letadla, které se ztratilo ve středu na cestě z vesnice Lamidanda do hlavního města Nepálu Káthmándú.

Podle zpráv z letiště bylo na palubě devatenáct cestujících a tři členové posádky, nikdo z nich neštěstí nepřežil.

Trosky jsou rozseté v okruhu asi 300 metrů v horské oblasti vzdálené zhruba 160 kilometrů východně od Káthmándú.

"Zdá se, že letoun narazil do úbočí hory," cituje stanice CNN vedoucího letového provozu v Káthmándú. Na definitivní stanovení příčiny neštěstí je nicméně ještě brzy.

Osmnáct Nepálců a jeden Američan cestovali v malém kanadském stroji DHC-6 Twin Otter, který je kromě přepravy cestujících a nákladu využíván také v armádě a pro sportovní parašutismus.

Podobné nehody nejsou v Nepálu ojedinělé

trosky letounu
trosky letounu | Foto: Reuters

Řada vesnic a měst není v Nepálu přístupných jinak než pěšky nebo letadlem, a tak se v této chudé zemi čím dál více prosazuje letecká přeprava, kterou využívají především cizinci. Ruku v ruce s tím ale stoupá počet tragických nehod.

Letos už se jedná o druhé podobné neštěstí. V srpnu zahynulo při nehodě malého letadla 14 osob na palubě včetně šesti cizinců. V roce 2008 se zřítilo při přistání na letišti v Lukle, vstupní bráně k Mount Everestu, malé letadlo s 19 osobami na palubě - většinou německými turisty. Neštěstí nikdo nepřežil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy