Nepálský kabinet uspořádal zasedání na Mount Everestu

Jakub Unger
4. 12. 2009 7:19
Ministři přiletěli pod horu helikoptérami
Úchvatný pohled na nejvyšší horu světa Mt.Everest se naskytne během letu mezi Káthmandú, hlavním městem Nepálu a bhútánským letištěm v Paro.
Úchvatný pohled na nejvyšší horu světa Mt.Everest se naskytne během letu mezi Káthmandú, hlavním městem Nepálu a bhútánským letištěm v Paro. | Foto: Archiv Jaroslava Slavického

Káthmándú - Členové nepálské vlády zasedli k jednacímu stolu přímo u nejvyšší hory světa. Svou akcí chtěl kabinet upozornit na problém klimatických změn.

Ministři věří, že svého druhu "nejvyšší" jednání v historii planety vzbudí minimálně stejnou pozornost, jako říjnová schůzka kabinetu pod mořskou hlasinou na Maledivách, napsala BBC.

Vědecké studie ukazují, že teplota vzduchu v Himalájích roste rychleji než v ostatních částech jižní Asie. Následkem toho se ztenčuje sněhová vrstva a ledovce odtávají.

V kyslíkových maskách

Pátečnímu zasedání kabinetu předcházela složitá logistická operace, během níž servisní týmy dopravily zdravotnické vybavení či zásoby kyslíku, ale také skupinu vojáků a novinářů až na 5200 metrů vysokou plošinu Kalipatar, sousedící s tradičním základním táborem výprav na Everest.

Samotných jedenadvacet ministrů v čele s premiérem následně donesly ke Kalipataru helikoptéry.

Půlhodinové jednání, v jehož průběhu někteří členové vlády měli nasazené kyslíkové masky, mělo jediný bod: výzvu, aby svět řešil globální oteplování. Pak ministři nasedli do vrtulníků a zas odletěli.

Nejde o planetu, ale reklamu?

Kromě velké mediální pozornosti se však na nepálské vedení snesla i kritika. Někteří novináři upozornili, že nákladnou cestu financovala skupina soukromých investorů, mezi nimiž řada působí v cestovních ruchu.

Námitku, že akce nejvíc ze všeho připomínala drahou reklamní eskapádu, ministr životního prostředí Thakur Prasad Šarma rezolutně odmítl: "To, že ledovce odtávají vlivem globálního oteplování je prostě fakt. Začíná to být kritické, a proto chceme, aby se svět těmito věcmi zabýval."

Schůzka pod vrcholem 8850 vysokého Mount Everestu se uskutečnila týden před očekávaným klimatickým summitem v Kodani.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy