Nové otřesy v Nepálu. Nedalo se udržet na nohou, říká Češka

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 5. 2015 15:31
Otřesy měly sílu 7,4 stupně Richterovy škály. Zemřelo nejméně šedesát lidí, na 1100 dalších bylo zraněno.
Prohledávání trosek nekončí.
Prohledávání trosek nekončí. | Foto: Reuters

Káthmándú - Nepál zasáhlo po poledni místního času (před 9:00 SELČ) další silné zemětřesení.

Tentokrát otřesy dosáhly 7,4 stupně Richterovy stupnice. Jejich epicentrum se nacházelo u Namche Bazaar, poblíž základního tábora u Mount Everestu, v hloubce 19 kilometrů. 

Nepálské úřady doposud informovaly o 42 mrtvých a odhadem 1100 zraněných. Sedmnáct lidí zemřelo v Indii a jeden člověk v Číně.

"Zemětřesení bylo tak silné, že se nedalo udržet na nohou," hlásila do pražské centrály organizace Člověk v tísni Tereza Hronová, která v jedné z vesnic v provincii Sin Pal Čuk distribuuje plachty na provizorní přístřeší.

"Přímo tady jsou dvě zraněné děti a dva dospělí. Jeden z nich utrpěl vážný úraz hlavy. Na protějších svazích jsem viděla sesuvy půdy. Teď čekáme na evakuaci, protože jsme tu zůstali odříznuti," dodala.

Panika v ulicích Káthmándú

Záchvěvy půdy způsobily paniku i v nepálské metropoli, kde lidé vybíhali z budov a prodavači urychleně zavřeli obchody. Takřka bezprostředně bylo uzavřeno tamní mezinárodní letiště. Některé budovy, popraskané po předchozím zemětřesení, se zřítily, rozsah škod však zatím není známý.

Ve městě Čautará, ležícím východně od hlavního města Káthmándú, se zřítilo několik domů. "Spadlé budovy v Čautaře... Z budov vynášena mrtvá těla," napsala na Twitteru Mezinárodní organizace pro migraci, která má po dubnové přírodní katastrofě ve městě svůj tým.

Město se nachází v okrese Sindhupálčauk, kde bylo podle agentury Reuters při dubnovém zemětřesení registrováno nejvíce mrtvých. V úterý postihly region tři velké sesuvy půdy, které zranily 12 lidí.

Americký geologický ústav USGS nejprve oznámil, že otřesy měly sílu 7,1 stupně Richterovy stupnice, ale posléze údaj opravil na 7,4 stupně. O intenzitě svědčí fakt, že otřesy byly citelné až v indickém hlavním městě Dillí, kde se na více než minutu rozhoupaly budovy; i zde se místní obyvatelé hrnuli v obavách ven.

Seizmologové zaznamenali i dotřesy o síle 6,3 stupně Richtera, jež vyšly z hloubky 15 kilometrů.

Agentura AP uvedla, že epicentrum leželo v izolované oblasti přírodního parku mezi metropolí Káthmándú a Mount Everestem, nedaleko hranic Nepálu a Číny. AFP dodala, že epicentrum se nacházelo 83 kilometrů východně od Káthmándú. Dubnové otřesy měly sílu 7,8 stupně a vycházely z hloubky 15 kilometrů.

Češi čekají na zraněné

Nepál se stále vypořádává s následky nedávného zemětřesení o síle 7,8 stupně. To zemi zasáhlo koncem dubna a vyžádalo si 8151 mrtvých a bezmála 18 000 zraněných.

Siliguri, 12. května 2015. Žena raněná při novém zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály.
Siliguri, 12. května 2015. Žena raněná při novém zemětřesení o síle 7,4 stupně Richterovy škály. | Foto: Reuters

V Nepálu pomáhá řada zahraničních týmů, mezi nimi i čeští lékaři, zdravotní sestry a hasiči. Mluvčí českých hasičů Nicole Zaoralová ČTK řekla, že úterní otřes byl velmi silný, ale český tým je v pořádku a očekává další příliv zraněných.

Česko chce v noci na sobotu vyslat do Nepálu další letadlo, které do země dopraví zdravotnický materiál. Zpět by pak měl letoun podle původních plánů přepravit záchranářský tým, který v Nepálu působí dva týdny.

Po dnešních otřesech se ale nejspíš bude jednat o tom, zda záchranáři ještě na místě nezůstanou.

"Na hodnocení škod posledního zemětřesení je ještě brzy, protože stále probíhají následné otřesy. Už teď je ale jasné, že to ještě zhorší už tak komplikovanou distribuci pomoci. Už tak kriticky poškozená infrastruktura byla dále poničena," uvedl Petr Štefan z Člověka v tísni.

 

Právě se děje

Další zprávy