Nepál určil nová pravidla pro lezce na Everest. Musí být zkušení i v dobré kondici

ČTK ČTK
15. 8. 2019 8:01
Po letošní tragické sezoně, kdy na svazích Mount Everestu zahynulo nebo se pohřešuje celkem jedenáct horolezců, stanovily nepálské úřady přísnější pravidla pro zájemce o zdolání nejvyšší hory světa.
Horolezec na Mount Everest
Horolezec na Mount Everest | Foto: Shutterstock

Nově budou muset mít horolezci, kteří žádají o povolenku ke vstupu na Mount Everest, dřívější zkušenosti z nějaké hory v Nepálu, která je vyšší než 6500 metrů. Budou muset také doložit, že jsou v dobrém zdravotním stavu, a bude je muset doprovázet vyškolený nepálský průvodce.

Nepálská vláda zřídila zvláštní komisi složenou z úředníků, odborníků na horolezectví a zástupců horolezecké komunity poté, co se úřady staly terčem kritiky za to, že na Mount Everest nechají jít každého, kdo zaplatí poplatek ve výši 11 000 dolarů (255 425 korun).

Letos v květnu při pokusu o výstup na Mount Everest zahynulo nebo je od té doby pohřešováno devět lidí na nepálské straně hory a dva na tibetské. Šlo o jednu z nejtragičtějších sezon za poslední roky. Příčinou toho byla jak nezkušenost horolezců, tak i skutečnost, že se jich k vrcholu vydalo příliš mnoho. Pak ve frontě čekali v takzvané zóně smrti, kde je vzduch již moc řídký na to, aby v něm lidský organismus mohl dlouhodobě fungovat. Ocitli se tak v nebezpečí, že jim dojdou kyslíkové lahve.

Nicméně jistá členka komise nepálské vlády tvrdí, že horolezci umírali kvůli výškové nemoci, infarktu, vyčerpání, a ne kvůli tlačenici. Nová povinnost, aby s každým horolezcem šel průvodce, má zabránit turistům v tom, aby se pokoušeli vylézt na Mount Everest sami.

Na nepálském území se nachází osm ze 14 nejvyšších hor světa. Příjmy z cestovního ruchu spojeného s horolezectvím jsou pro tuto zemi klíčovým zdrojem příjmů a pracovních míst, napsala agentura Reuters. Pro letošní sezonu pro vstup na Mount Everest vydaly nepálské úřady 381 povolení. Toto období vrcholí v květnu, kdy pro výstup bývá nejpříhodnější počasí.

Video: Každý mě překročil, dolů vás nikdo nesnese, říká Čech, který málem zahynul na Everestu

Cesta na Mt. Everest nikdy nebude snadná, jste tam na návštěvě, ta výška není slučitelná se životem, říká horolezec Ivo Grabmüller. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy