Nepál: Policie střílela do demonstrantů

Red Zah, Reuters
26. 1. 2006 16:37
Pokhara - Nepálská policie se rozhodla ukončit demonstraci v Pokhaře střelbou do davu. Minimálně dvanáct osob bylo zraněno.
Foto: Reuters/G.Chitrakar

Opozice na dnešní den svolala celonárodní demonstrace proti králi a konání nadcházejících voleb. Při  střelbě do davu demonstrantů bylo ve městě Pokhara zraněno dvanáct osob a další stovky zatčeny.

Dohoda s králem možná není

Pouliční nepokoje a střety mezi vládními armádními jednotkami a maoistickými rebely z východu země si již v uplynulých dnech vyžádaly sedmadvacet obětí. Hlavní opoziční politici přitom stále odmítají jakákoliv jednání s nepálským králem Gjánendrou a vyzývají k pokračování v protestech.

"Není tu žádná možnost, že bychom se s králem domluvili," prohlásil bývalý premiér Girija Prasad Koirala, který je jen jedním ze stovky politiků zadržovaných na rozkaz krále.

Hlavní nepálské město Káthmandú zasáhly v minulých dnech silné prodemokratické demonstrace vyvolané vyhlášením celodenního zákazu vycházení.

Zahraniční reakce: obnovte demokracii!

Do vnitropolitické situace malého království pod himalájskými vrcholky se vložily také světové mocnosti a nejbližší sousedé. Spojené státy stejně jako Indie se snaží diplomatickou cestou přinutit krále Gjánendru k obnovení demokracie a uspořádání svobodných voleb. Král už téměř rok vládne bez demokraticky zvoleného parlamentu a stále vězní některé z opozičních politiků.

Foto: Aktuálně.cz

Nepálský monarcha sice naplánoval komunální volby již na 8. února, učinil tak ale bez konzultací s politickými stranami, které na jeho krok reagovaly výzvou k protestům.

Deník The Himalayan Times citoval několik ministrů královské vlády, podle nichž se únorové volby neuskuteční pouze v případě, že opoziční strany přistoupí na výzvu vlády k jednání. Jelikož opozice jednání odmítá, řešení zůstává stále v nedohlednu.

Měsíce nepokojů

Během uplynulých měsíců, kdy se vystupňoval tlak ze strany monarchie, se sedm hlavních nepálských politických stran spojilo s maoistickými guerillami a vytvořilo volnou alianci. Jejím cílem je ukončit absolutistickou vládu a obnovit demokracii v jedné z deseti nejchudších zemí na světě.

V září rebelové deklarovali jednostranné příměří. Během jednoho měsíce se jim podařilo ho dodržet a útoky ustaly. Nepálská armáda však příměří odmítla s tím, že se jedná o "lumpácký trik" jehož cílem je pouze získat čas na přeskupení jednotek.

Král Gjánendra se nachází pod tlakem OSN, která požaduje, aby deklaroval příměří a začal s maoisty jednat na stejné úrovni jako s ostatními politickými stranami.

Své kroky ospravedlňuje "úspěšným bojem proti maoistickým rebelům, jejichž útoky si za uplynulých deset let vyžádaly více než dvanáct tisíc životů. Maoisté stejně jako opozice vyzývají k bojkotování voleb a vyhrožují těm kandidátům, kteří by se snad hodlali voleb účastnit.#reklama 

 

Právě se děje

Další zprávy