Nepál: Obětí je přes 5200, lidé obrátili vztek vůči vládě

ČTK ČTK
29. 4. 2015 22:15
V metropoli Káthmándú se ve středu policie střetla s lidmi, kteří netrpělivě čekali na autobusy mířící pryč z města.
Skoro tři miliony dětí trpí kvůli následkům zemětřesení v Nepálu.
Skoro tři miliony dětí trpí kvůli následkům zemětřesení v Nepálu. | Foto: Reuters

Káthmándú/Dillí - Nepálští oficiální činitelé přiznali, že v první reakci na ničivé zemětřesení udělali chyby. Otřesy o síle 7,9 stupně, které oblast zasáhly v sobotu, si podle nejnovější bilance vyžádaly v Nepálu nejméně 5238 obětí a dalších 10 348 zraněných. Všech 272 Čechů, kteří se v Nepálu v době neštěstí nacházeli, je ale podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v pořádku.

České úřady nyní připravují evakuaci 54 českých občanů z Káthmándú. Domů by se měli vrátit letadlem, jež odletělo ve středu po půlnoci z Prahy s týmem českých lékařů, sester a hasičů na pomoc Nepálu. Češi do středečního rána poslali na pomoc himálajské zemi přes 16 milionů korun.

OSN ve středu oznámila, že naléhavě žádá 415 milionů dolarů (10,4 miliardy Kč) nutných pro zajištění základních potřeb obyvatel Nepálu v následujících třech měsících. Peníze by měly být použity zejména na zabezpečení přístřešků, vody, hygienického zázemí, léků a jídla. V oblasti brzy nastane období dešťů, což by mohlo rozdělování pomoci ještě ztížit. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) potřebuje v nejvíce postižených oblastech naléhavou pomoc 1,7 milionu dětí.

V metropoli Káthmándú se ve středu policie střetla s lidmi, kteří netrpělivě čekali na autobusy mířící pryč z města. Rozhořčení zavládlo poté, co se ukázalo, že vláda nezajistila slíbené mimořádné spoje pro tisíce lidí. Ti se chtějí dostat domů, aby zjistili, zda jsou jejich rodiny v pořádku.

Téměř třicet lidí policie ve středu zatkla kvůli podezření z rabování opuštěných domů. V obavách z následných otřesů totiž strávili mnozí Nepálci již čtvrtou noc pod širým nebem.

V Káthmándú se policie střetla také s davem asi 200 lidí, který zablokoval dopravu na protest proti pomalému tempu dodávek humanitární pomoci. Zatímco distribuce humanitární podpory v údolí Káthmándú pokračuje, do odlehlých oblastí poblíž epicentra zemětřesení, jako je okres Gurkha, se dostávají první zásilky pomoci teprve nyní. Lidé úpěnlivě prosí posádky vrtulníků dopravujících pomoc, aby je evakuovaly do bezpečí.

České občany by mělo z Nepálu do vlasti dopravit letadlo, které odletělo z Prahy s týmem tří desítek zdravotníků a záchranářů a více než deseti tunami vybavení a zásob. Kvůli přetížení letiště v Káthmándú však musel český stroj zamířit do Dillí a do nepálské metropole by měl dorazit v noci na čtvrtek.

Kromě 54 Čechů by do Evropy mělo letadlo evakuovat také dalších 48 občanů Evropské unie. Vyložení nákladu a nalodění evakuovaných by nemělo trvat déle než dvě hodiny, a v průběhu noci by se tak už letadlo mohlo vracet do Česka. Čeští záchranáři a zdravotníci by v Nepálu mohli působit až měsíc.

Někteří čeští turisté jsou stále mimo Káthmándú, především v horských oblastech, například ve městě Lukla pod Mount Everestem. České úřady se pro ně snaží zajistit přepravu vrtulníky do nepálské metropole, aby pokud možno stihli let českým airbusem zpátky do ČR. Těm, kterým se to nepodaří, budou úřady později pomáhat dostat se do speciálů jiných států či do komerčních letů mířících do Evropy.

Samotnou horu Mount Everest na nepálské straně hranice už opustili všichni horolezci. Letošní lezecká sezóna na nejvyšší hoře světa tím zřejmě skončila. Cesta na vrchol je v současné době neprůchodná, protože série lavin zničila lana a žebříky v oblasti ledopádu Khumbu mezi základním a prvním výškovým táborem. Lavina rovněž usmrtila 19 lidí a desítky zranila.

Chceme působit mimo káthmándské údolí, plánujeme se dostat do nejpostiženějších oblastí, kde je 90 procent vesnic zničených, říká k prvním plánům pomoci v Nepálu Marek Štys z Člověka v tísni.
12:38
Chceme působit mimo káthmándské údolí, plánujeme se dostat do nejpostiženějších oblastí, kde je 90 procent vesnic zničených, říká k prvním plánům pomoci v Nepálu Marek Štys z Člověka v tísni. | Video: Daniela Drtinová

Na pomoc Nepálu Češi do středečního rána poslali na konta sbírek přes 16 milionů korun. Česká vláda v pondělí schválila uvolnění 20 milionů korun na vyslání letadla se záchranáři na místo katastrofy. Jednorázovou finanční pomoc ve výši 1,5 milionu korun v úterý schválili také pražští radní.

S nepálským premiérem Sušilem Koirálou o situaci v zemi telefonicky hovořil americký prezident Barack Obama. Vyjádřil mu svou soustrast a mimo jiné řekl, že USA udělají vše, co bude v jejich silách, aby občanům Nepálu pomohli, uvedl Bílý dům. Američané již dříve tento týden oznámili, že na pomoc obětem zemětřesení pošlou deset milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy