Neovladatelná loď na francouzské pobřeží nenarazí. Spoutaly ji remorkéry a táhnou ji do Bilbaa

Zahraničí Barbora Loudová, Zahraničí
Aktualizováno 2. 2. 2016 0:36
Tým expertů spustil operaci na záchranu lodě Modern Express, která několik dní bez posádky brázdila vlny Biskajského zálivu. Hrozilo, že loď narazí na francouzské pobřeží. Víkendový pokus o její záchranu zmařil silný vítr a šest metrů vysoké vlny. Námořním specialistům se teď podařilo uchytit plavidlo ke dvěma remorkérům, které nyní plavidlo odtahují do španělského přístavu Bilbao.
Tým expertů se snaží o záchranu nákladní lodě, kterou už pět dnů volně unáší proud v Biskajském zálivu u břehů Francie. | Video: Reuters

Paříž - Námořní specialisté úspěšně spustili operaci na záchranu opuštěné nákladní lodě Modern Express, kterou týden volně unášel mořský proud.

Loď brázdící vlny Biskajského zálivu mezi Francií a Španělskem uchytili řetězy k dvěma remorkérům. Ty nyní plavidlo odtahují do španělského přístavu Bilbao. Pokus o záchranu lodě o víkendu zmařil silný vítr a šestimetrové vlny. Podle místních činitelů by plavidlo do severošpanělského Bilbaa mělo dorazit ve středu ráno.

Plavidlo dlouhé 164 metrů je nakloněno o téměř 90 stupňů. Španělskému remorkéru Centaurus se podařilo příď otočit od břehu, na který by loď jinak narazila, směrem k otevřenému moři. Cílem bylo odtáhnout ji dál na širé moře a pak hledat bezpečný přístav.

V době zahájení operace byla plně naložená nákladní loď asi 45 kilometrů od břehu. Dnes večer se nacházela zhruba 65 kilometrů od francouzského pobřeží.

Podle francouzských úřadů byly sice na moři i nadále velké vlny, vítr se ale ztišil.

Tým expertů se o záchranu lodě nesnaží poprvé, jeho víkendový pokus ale zmařil silný vítr a šest metrů vysoké vlny. Francouzské úřady se proto obávaly, že neovladatelné plavidlo narazí na francouzské pobřeží.

Posunutý náklad?

Nákladní loď, zvaná Modern Express, převážela 3600 tun dřeva a stavebních strojů a také 300 tun ropy. Nebezpečí znečištění prý ale nehrozí.

Admirál Emmanuel de Olivier, francouzský státní úředník zodpovědný za Atlantický oceán, na tiskové konferenci uvedl, že náklad dřeva a strojů zatím nepředstavuje žádnou environmentální hrozbu.

Nádrž s palivem je údajně neporušená. A kdyby se přeci jen protrhla, specialisté to budou okamžitě řešit.

Express registrovaný v Panamě na cestu vyrazil z Gabonu, skončit měl v přístavu Le Havre. Příčiny toho, proč se tak nestalo a plavidlo začaly bezcílně unášet vlny oceánu, nejsou známy.

Problém nastal pravděpodobně minulý týden v úterý, kdy loď narazila na mělčinu a pak se začala nebezpečně naklánět. Podle francouzských médií mohlo naklánění způsobit posunutí nákladu.

Jeden zraněný

Zcela neovladatelná je loď od pátku. Zmítala se ve vlnách a nakonec se naklonila o 90 stupňů, proto španělská helikoptéra evakuovala do bezpečí všech 22 členů posádky. Jeden záchranář se při akci zranil.

Speciální tým z Nizozemska se plavidlo pokoušel ovládnout hned tentýž den, jejich pokus přivázat loď k vlečným strojům však kvůli silnému větru nevyšel.

Akci opakovali i v sobotu, kdy se jim sice podařilo k lodi pomocí helikoptéry připevnit lana, ta ale zpřetrhaly šestimetrové vlny. "Moře je silnější než my," řekl posléze na tiskové konferenci admirál Olivier.

Modern Express se přitom nezadržitelně blížil k pevnině. Ještě v pátek se nacházel 270 kilometrů od břehu, v neděli už byl 220 kilometrů západně od francouzského přístavu La Rochelle. Během noci na pondělí vítr loď dotlačil na vzdálenost 92 kilometrů od letoviska Arcachonu poblíž Bordeaux.

Loď by se měla demontovat a vyčistit

Expert na námořní dopravu Jacques Loiseau serveru Euronews ještě před započetím posledního pokusu o záchranu potvrdil, že loď zřejmě není možné v tuto chvíli narovnat a dotáhnout do přístavu.

Plavidlo by se podle něj mělo pozvolna dostat na mělkou, měkkou písečnou pláž, aby nenarazilo na skály nebo na něco, co by ho mohlo poškodit. Pak se může demontovat a vyčistit.

Obavy jsou ale namístě. V roce 2002 u Pyrenejského poloostrova havaroval řecký tanker Prestige mířící k Gibraltaru. Do moře uniklo 63 tisíc tun ropy, kvůli níž byl zakázán lov ryb a zasaženy tisíce kilometrů pobřeží.

Světový fond na ochranu přírody škody způsobené havárií vyčíslil na osm miliard eur.

 

Právě se děje

Další zprávy