reklama
 
 

Tento hurikán se vydal neobvyklou trasou. Ophelia zasáhne Evropu, v Británii bude až lámat stromy

13. 10. 2017 18:29
Do Velké Británie dorazí na počátku příštího týdne hurikán Ophelia. Přes víkend sice zřejmě silná bouře zeslábne na tlakovou níži, i tak ale může způsobit materiální škody. Nyní se nachází u Azorských ostrovů. Ophelia si zvolila nezvyklou trasu. Hurikány v Atlantiku většinou směřují do Karibiku nebo do Spojených států.

Washington/Londýn - Ophelia, již desátý hurikán letošní sezony, si zvolila jiný směr než její předchůdci. Stáčí se k Evropě.  

V současnosti se nachází poblíž portugalských Azorských ostrovů. Doprovází ji vítr o rychlosti 120 kilometrů v hodině, v nárazech až 165 kilometrů v hodině. 

K Azorům by hurikán měl doputovat v sobotu, konkrétně na ostrovy Santa Maria a Sao Miguel. 

Ophelia pak postoupí dál na severovýchod a zřejmě v neděli by se měl přiblížit k Portugalsku a Španělsku

V pondělí dorazí i na britské ostrovy včetně Anglie a Irska. Jiné evropské státy včetně České republiky se však nemusí bát. 

"Česká republika v ohrožení není," potvrdil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák s tím, že si ale Ophelia zvolila poměrně nezvyklou trasu. Hurikány v Atlantském oceánu se většinou ženou západním směrem. 

"Je to dost neobvyklá záležitost. Většinou hurikány putují směrem ke Karibiku. Tam pak zasahují karibské ostrovy, případně jihovýchod Spojených států. Ophelia bude mít jinou trajektorii," popsal pro Aktuálně.cz Dvořák. 

Převrácené popelnice a polámané stromy

Ophelia se z tropické bouře na hurikán změnila v noci ze středy na čtvrtek. Do Británie a Irska by ale podle meteorologů měla dorazit už jako mimotropická tlaková níže.

To nicméně neznamená, že bude představovat nulové nebezpečí. 

Nehrozí sice tak silné bouře jako u většiny letošních hurikánů, Ophelia ale dá o sobě vědět hlavně silným větrem. V některých částech Velké Británie by mohl dosáhnout až 150 kilometrů v hodině, upozornil Dvořák. 

Jinde na ostrovech by se měl vítr pohybovat kolem 90 až 100 kilometrů za hodinu. "To jsou rychlosti větru, které známe i tady u nás," doplnil Dvořák.

"Budou třeba polámané stromy a převrácené popelnice. Hurikán by také mohl poškodit střechy, ale zásadnější materiální škody by neměly vzniknout. Ne takové, jaké vznikly v souvislosti s předchozími hurikány - že by například boural domy nebo létala auta vzduchem," řekl Dvořák.

"V Británii není něco takového na denním pořádku. Je to ale krajina, která je velmi větrná. Nejde tedy o nic výjimečného, co by tam nikdy nebylo," popsal.

Deset hurikánu poprvé od roku 1893

Britský meteorologický ústav Met Office už na pondělí vydal výstrahu před silným větrem ve městě Exeter na jihozápadě Anglie. 

Met Office varoval také před možným omezením dopravy. Podle úřadu je ale malá šance, že by došlo k výpadkům elektřiny. To v nedávné době ve velké míře okusili například obyvatelé Karibiku, Floridy nebo Texasu.

Jde už o desátý hurikán, který letos v Atlantiku vznikl. To je poprvé od roku 1893, připomnělo Národní centrum pro hurikány (NHC).

Kolem Azorských ostrovů se pak podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) přehnalo od roku 1851 jen patnáct hurikánů. 

Vrátí se o víkendu léto? Podívejte se, jestli bude počasí na opalování. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress |  01:08

autor: Adéla Očenášková | 13. 10. 2017 18:29

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama