Neopustím vás. Řekl Benedikt XVI. při poslední modlitbě

ČTK ČTK
24. 2. 2013 14:38
Odstupující papež naposled mluvil k věřícím při nedělní modlitbě Anděl Páně
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. v neděli na Svatopetrském náměstí v Římě naposled oslovil shromážděné věřící při nedělní modlitbě Anděl Páně. 

Slíbil jim, že i když příští čtvrtek opustí úřad hlavy katolické církve, věřící "neopustí" a bude církvi sloužit stejně oddaně jako dosud.

"Budu to však činit úměrněji svému věku a síle," řekl pětaosmdesátiletý papež, který chce zbytek života strávit v meditacích a modlitbách ve vatikánském klášteře. 

"Pán mě vyzval, abych vystoupil na horu a oddal se meditacím a modlitbám. To však neznamená, že církev opustím, právě naopak," řekl Benedikt XVI. zaplněnému náměstí. Když ke shromážděným hovořil z okna Apoštolského paláce, hlas se mu chvěl pohnutím. Jeho slovům naslouchalo podle policejních odhadů 100.000 lidí.

Nedělní proslov papeže vyvolal v Římě mimořádný zájem. Na náměstí směřovaly desetitisíce věřících, kteří na odcházející hlavu katolické církve čekali dlouhé hodiny. Obraz papeže měli během modlitby možnost vidět i na několika obřích panelech umístěných v okolí. Se zahraničními poutníky se Benedikt XVI. rozloučil v jejich rodných jazycích. řevažovali mezi nimi Brazilci.

Prohlédněte si fotogalerii z papežovy rezignace:

Papež podle svědectví přítomných hovořil jasným hlasem a na shromážděné věřící se usmíval. Deště, které meteorologové na čas modlitby předpovídali, po ránu ustaly a s příchodem pontifika a se zvoněním zvonů na katedrále Sv. Petra se objevilo slunce. 

"Děkujeme Bohu za slunce, které nám dal," řekl papež rozjásaným davům.

Mezi věřícími novináři zaznamenali dítě s transparentem "Nejsi sám, jsem s tebou". Jiní přítomní nesli podomácku vyrobené děkovné nápisy s italským "Grazie". Na náměstí přišli i stoupenci některých kardinálů, kteří mají šanci Benedikta XVI. ve funkci nahradit. Dvě taková jména se podle agentury Reuters objevila na nápisech nad hlavami věřících.

Benedikt XVI. se jako hlava římskokatolické církve veřejnosti představí už jen ve středu, den před rezignací, při posledním proslovu na Svatopetrském náměstí.

 

Právě se děje

Další zprávy