Neomluvitelné, odsoudili politici Ahmadínežádovy výroky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 9. 2010 23:08
Íránský prezident: za útoky na USA stáli Američané
Mahmúd Ahmadínežád během středeční inaugurace.
Mahmúd Ahmadínežád během středeční inaugurace. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil čtvrteční výroky íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda na Valném shromáždění OSN o tom, že za teroristickými útoky na USA z 11. září 2001 údajně stáli sami Američané.

Íránský prezident své vystoupení obhajoval a na tiskové konferenci v New Yorku vyzval OSN k ustavení vyšetřovací komise. Zároveň vyjádřil ochotu "spravedlivě a s respektem" jednat o íránském jaderném programu.

Obama označil Obama čtvrteční Ahmadínežádovy výroky ohledně útoků z 11. záříčtvrteční Ahmadínežádovy výroky ohledně útoků z 11. září za "urážlivé, nenávistné a neomluvitelné" . "Pronést takové prohlášení, zvláště od něj a zrovna tady na Manhattanu, jen kousek od Ground Zero, kde rodiny ztratily své drahé během události, kterou lidé všech vyznání, všech etnik považují za klíčovou tragédii této generace, bylo neomluvitelné," řekl v interview odvysílaném stanicí BBC Persian Television.

Foto: Reuters

Slova íránského prezidenta kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ostře odsuzuji výroky, učiněné lídrem jedné z delegací, které zpochybňovaly příčinu teroristických útoků na půdě USA," řekl generální tajemník světové organizace. "Je nepřijatelné, aby bylo řečniště Valného shromáždění OSN zneužíváno takovým způsobem."

Pan Ki-mun se ohradil proti "radikálům, kteří rozdmýchávají napětí mezi Západem a islámským světem". Vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo těm, kteří chtějí démonizovat "ty druhé".

"Uznejme, že žijeme ve světě, kde ta nejmenší skupina může způsobit velké škody," prohlásil. "Ty škody mohou být znásobeny jazykem, který se používá v politice i mimo ni."

Ahmadínežád ve svém vystoupení na VS OSN řekl, že většina lidí na světě zastává názor, že za teroristickými útoky z 11. září na newyorské Světové obchodní středisko a budovu Pentagonu stály USA - konkrétně "jisté síly uvnitř americké vlády s cílem pomoci upadající ekonomice a zároveň obnovit kontrolu USA nad Blízkým východem v zájmu sionistického režimu".

Svým tvrzením vyvolal skandál hned v jednacím sále; na protest okamžitě kromě delegace USA odešli i zástupci evropských států včetně České republiky.

Foto: Reuters

V pátek Ahmadínežád své výroky obhajoval. "Nevynesl jsem rozsudek, nemáte ale pocit, že nastal čas pro ustavení vyšetřovacího výboru?" citovala agentura AP z jeho prohlášení. Po čtvrtečním srovnání počtu obětí zářijových útoků a válek v Iráku a Afghánistánu se Ahmadínežád také pustil do těchto vojenských zásahů USA, které označil za přehnanou reakci na zářijové útoky.

Řekl také, že je připraven "při zachování spravedlnosti a respektu" jednat o jaderném programu Íránu. Íránský zástupce by se podle něj mohl už v říjnu sejít se zástupcem šestice velmocí (pěti stálých členů RB OSN a Německa), které už dříve s Teheránem o jaderné otázce jednaly.

Írán čelí už čtvrté sadě mezinárodních sankcí kvůli jadernému programu. Západ v čele s USA podezřívá Írán z toho, že usiluje o výrobu atomové bomby, což Teherán popírá.

Írán musí světu potvrdit, že jeho jaderný program je mírový, prohlásil Obama ve čtvrtečním projevu před VS OSN a znovu vyzval Teherán, aby se jasně a věrohodně zavázal k mírovému jadernému programu. Zároveň ujistil, že v jaderném sporu Západu s Íránem "pro diplomacii zůstávají otevřené dveře, pokud se jimi Írán rozhodne projít".

Obama také řekl, že USA a jejich spojenci mají k dispozici "mnoho možností" pro případ, že se Írán nedá přimět ke spolupráci v otázce svého jaderného programu. On sám dává přednost diplomatickému řešení, to ale bude vyžadovat od íránské vlády změnu postoje.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy