Lhůta vypršela, odpočítávání začalo, hlásí islamisté na webu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2015 12:38
Lhůta, do níž mělo Japonsko zaplatit Islámskému státu 200 milionů dolarů za dvě rukojmí, skončila. Matka jednoho z nich žádá Islámský stát o svobodu pro syna.
Foto: Reuters

Bagdád - Lhůta, kterou Tokio dostalo na zaplacení výkupného za dvě rukojmí zadržovaná Islámským státem (IS) v Sýrii, podle všeho vypršela. Osud obou Japonců je však nejasný.

Na - mezi bojovníky Islámského státu oblíbeném - internetovém fóru se podle serveru USA Today objevilo video se vzkazem, že "odpočítávání začalo". A počítadlo s ciframi klesajícími k nule.

Na příslušném videu však nejsou záběry zajatců z Japonska, ale jiných rukojmích, které IS popravil v minulosti.

Matka jednoho ze dvou japonských rukojmích zatím prosí o propuštění syna.

Mluvčí japonského kabinetu Jošihode Suga v pátek agentuře Reuters řekl, že islamisté Tokio nekontaktovali, a vláda tak nemá s kým vyjednávat.

Kendži není nepřítel

Jen několik málo hodin před ultimátem, které si stanovili únosci, se Junko Išidová obrátila na IS. "Kendži není nepřítelem Islámského státu," řekla před novináři matka 47letého novináře na volné noze Kendžiho Gota, který byl unesen spolu s vojenským poradcem Harunou Jukawou.

Zároveň Išidová vyzvala japonskou vládu, aby život jejího syna zachránila.

Džihádisté v úterý zveřejnili video s oběma zajatými muži. Ti v oranžových kombinézách klečeli před kamerou spoutaní po boku ozbrojeného muže v černé kukle. Podobně vypadala videa se západními rukojmími, kterým IS v minulých měsících uřízl zaživa hlavu.

Zakuklený bojovník IS na videu vyzval japonskou vládu k zaplacení 200 milionů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun) do 72 hodin, jinak budou rukojmí zabita.

Omluva za problémy, které syn způsobil

Podle médií japonská vláda usuzuje, že ultimátum vypršelo ve 14:50 tokijského času (6:50 SEČ). Oficiálně japonská vláda odmítla výkupné zaplatit.

Išidová řekla, že byla udivena a rozhořčena, když se od své snachy v říjnu dověděla, že Goto odjel do Sýrie necelé dva týdny poté, co se mu narodilo dítě, aby zachránil svého už zajatého přítele Jukawu.

"Můj syn cítil, že musí učinit vše, co je v jeho silách, aby se pokusil zachránit přítele a známého," řekla matka a podle agentury AP se japonským způsobem opakovaně omluvila za "všechny problémy, které můj syn způsobil".

Premiér Šinzó Abe ještě před vypršením ultimáta svolal národní bezpečnostní radu, aby se poradil o dalším postupu. Mluvčí vlády Jošihide Suga zopakoval, že Japonsko se snaží všemi možnými kanály navázat kontakt s únosci. Na japonské politice poskytování humanitární pomoci syrským uprchlíkům se prý nic nemění.

Japonsko v minulosti podle tamních médií několikrát zaplatilo únoscům svých občanů. Tentokrát se tak vzhledem k výši požadované částky pro teroristy a tomu, že oba Japonci vstoupili do oblasti s vědomím rizika, ale nejspíš nestane.

 

Právě se děje

Další zprávy