Není migrant jako migrant. Orbán vábí bohaté Číňany, nabízí jim "pobytové dluhopisy"

Zahraničí Zahraničí
6. 10. 2016 14:42
V rámci programu z roku 2013 do Maďarska přijelo skoro 10 000 zámožných Číňanů, kteří si mohou dovolit koupit "pobytový dluhopis" v hodnotě 300 000 eur. Získají tím i právo se na pět let i s rodinou do východoevropské země přestěhovat.
Viktor Orbán.
Viktor Orbán. | Foto: Reuters

Budapešť – Zatímco maďarský premiér Viktor Orbán na jednu stranu odmítá přijmout běžence prchající do Evropy z Blízkého východu a Afriky, bohatší přistěhovalci odjinud mu nevadí, píše agentura Reuters.

V rámci programu, který Budapešť spustila před třemi lety, už do země přijelo například několik tisíc zámožných Číňanů. Těch, kteří si mohou dovolit za 300 000 eur (v přepočtu 8,1 milionu Kč) koupit zvláštní dluhopis, jenž jim i s rodinou dá právo se na pět let přestěhovat do Maďarska. A tím pádem i na území Evropské unie.

"Je to úspěšný projekt, protože přivádí peníze do naší země – a z naší země ani forint neodejde," vysvětloval začátkem týdne Orbán maďarským poslancům.

Bohatší Číňané, kterých už takto přijelo okolo deseti tisíc, jsou více než ochotni do východoevropské země dorazit. Někteří kvůli lepšímu vzduchu a klidnějšímu životu, jiní chtějí, aby jejich děti nemusely chodit do přeplněných čínských tříd.

Města v Číně rostou příliš rychle

Právě kvůli vzdělání svého jediného dítěte se loni na jaře přestěhoval do maďarské metropole Budapešti také Jen Ting.

Prodal kvůli tomu majetek, který zdědil po svém otci. "Nepřijel jsem kvůli sobě, ale jenom kvůli vzdělání pro moji dceru. Kvůli její budoucnosti," svěřil se agentuře Reuters.

"Ekonomika v Číně se vyvíjí rychle, ale znečištění je špatné a města rostou tak rychle, že se nemůžete dostat ke vzdělání, které byste chtěli dát svým dětem," vysvětluje.

V rámci maďarského pobytového schématu musí zaplatit také 50 000 eur jako poplatek za vyřízení žádosti.

Tři sta tisíc za zakoupený dluhopis ale po pěti letech získají zpět. V zemi mohu navíc zůstat i nadále.

Projekt není určen pouze Číňanům, ale právě oni jsou podle oficiálních čísel nejčastějšími zájemci. Na rozdíl od jiných zemí EU, které nabízejí podobné možnosti, vyjde pobytová obligace v Maďarsku levněji a je vyřízena rychleji.

"Jsme jiní než uprchlíci"

Sám Ting odmítá jakékoliv srovnání sebe a své rodiny s migranty a uprchlíky, kteří proudí do Evropy z Blízkého východu a Afriky a které Orbán zásadně odmítá s námitkou, že ohrožují bezpečnost "starého kontinentu".

"Čínští imigranti jsou v kompletně jiné situaci. Mají úspory v Číně, majetek... takže mají i očekávání. Je to odlišné i z demografického hlediska," tvrdí Ting. "Pochybuji, že vláda nebo společnost nerozpoznají ten rozdíl. Pro nás jsou tu věci pozitivní, nic špatného se neděje."

Maďaři minulý víkend hlasovali v referendum, ve kterém se vyslovili proti uprchlíkům. K hlasování jich ale přišlo příliš málo, takže nebylo platné.

 

Právě se děje

Další zprávy