"Nenávidím všechno z USA." Maradona se přátelil s diktátory, Castra nazýval otcem

Geniální výkony, pletky s mafií či podvod historie. Maradonův divoký život se završil
Modrobílí v něm nastoupili proti Angličanům a od začátku to bylo pořádně vyhecované utkání.
Vrchol přišel na MS 1986 v Mexiku.
Fotbalový svět truchlí. Ve středu 25. listopadu se dozvěděl, že zemřel Diego Armando Maradona, kapitán fotbalových mistrů světa z roku 1986 a jeden z nejlepších fotbalistů planety. Projděte si jeho kariéru ve fotogalerii.
Dva roky dokonce vedl argentinskou reprezentaci. S týmem nakonec postoupil na MS v Jihoafrické republice a i přes čtvrtfinálové vyřazení s Německem se těšil velké podpoře fanoušků.
Foto: Reuters
Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 11. 2020 19:56
Jako přítele vzpomněli Diega Maradonu v den jeho úmrtí kubánský ministr zahraničí nebo venezuelský prezident Nicolás Maduro. Jeden z nejlepších fotbalistů všech dob často vystupoval jako bojovník za chudé a utlačované, fanoušci ho vnímali jako idola. A velmi blízko měl i k autoritativním latinskoamerickým vůdcům.

Maradona měl na paži vytetovaný portrét Che Guevary, na levém lýtku zase podobiznu kubánského diktátora Fidela Castra. Po fotbalové kariéře se pasoval do role revolucionáře a obhájce všech chudých a utlačovaných. V Latinské Americe to často znamená bojovat proti imperialismu a při tom klidně slepě opakovat hesla levicových diktátorů.

"Nenávidím všechno, co pochází ze Spojených států. Nenávidím to ze všech sil," prohlásil v roce 2007 ve vysílání venezuelské televize.

Na americký summit v Argentině v roce 2005 přišel v tričku s nápisem "Stop Bush" (Zastavte Bushe - tehdejšího amerického prezidenta G. W. Bushe, pozn. red.), kde písmeno "s" v Bushově jméně představovala svastika. Jindy nosil při setkání s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem tričko, na kterém byl George Bush zobrazen se zakrváceným obličejem a nápisem "válečný zločinec".

Fidel Castro Maradonu údajně dokonce přesvědčoval, aby vstoupil do politiky. "Fidel mi řekl, že bych se měl věnovat politice. Vidím, jak lidé trpí. Lidé, kteří si nedokážou vydělat na živobytí," prohlásil Maradona před dvěma lety v rozhovoru pro populární argentinské noviny Clarin, jež shodou okolností ve středu jako první světu oznámily jeho smrt. Tehdy Maradona řekl, že by kandidoval v prezidentských volbách po boku Cristiny Fernandezové, bývalé argentinské prezidentky, která se nakonec stala viceprezidentkou.

Nástroj propagandy

Do politiky fotbalový génius nakonec nikdy nevstoupil, ale přesto v ní hrál důležitou roli. Vedle jeho talentu Maradonu proslavila záliba v drogách, bujarých večírcích i propojení s italskou mafií camorrou v dobách jeho angažmá v Neapoli.

V posledních letech se Maradona objevoval na demonstracích na podporu venezuelské vlády, na podiu vedle samozvaného prezidenta Nicoláse Madura, který drtí opozici, například tančil salsu. Vystoupil také na podporu nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy a jeho revolučního hnutí, které si v zemi uzurpuje moc už několik let. "Jsem Ortegův voják a přítel v boji," prohlásil před pár lety. "Nosím v srdci chudé a pracující lidi," dodal. Objevoval se i po boku bolivijského prezidenta Eva Moralese.

Přátelství s Fidelem Castrem

S kubánským prezidentem Fidelem Castrem Maradonu ale pojilo skutečné přátelství. Seznámili se v roce 1987, rok poté, co byl fotbalista na vrcholu slávy, když v Mexiku dovedl Argentinu k titulu mistra světa. Od té doby Kubu pravidelně navštěvoval a v roce 2000 se tam dokonce na čtyři roky přestěhoval. Fidel Castro mu nabídl místo v sanatoriu, kde se léčil ze závislosti na drogách. 

Bývalý zpravodaj agentury Reuters v Havaně vzpomíná, že kdykoliv chtěl Maradona kubánského prezidenta navštívit, měl dveře otevřené. Castro ho přijal bez čekání a klidně kvůli němu na několik hodin přerušil svůj program. Hráli spolu fotbal a taky hodně diskutovali o politice. 

Později si Maradona Fidela Castra pozval do svého televizního pořadu, který běžel v argentinské televizi. I tam spolu diskutovali o mezinárodní politice. Castro tehdy dostal prostor urážet čerstvě znovuzvoleného amerického prezidenta George Bushe. Volby nazval podvrhem a Bushe teroristou.

Diego Maradona pocházel z velmi chudých poměrů. Narodil se na chudém předměstí Buenos Aires, kde vyrůstal bez elektřiny i tekoucí vody, než ho jeho talent vystřelil mezi největší světové hvězdy. Kubánský komunistický diktátor byl Maradonův idol. "Byl jako můj druhý otec," pronesl v roce 2016, když Fidel Castro zemřel. Shodou okolností přišla Maradonova smrt na den přesně o čtyři roky později. 

"Svět truchlí nad lidskou bytostí, fotbalistou a přítelem. Jeho přátelství s Kubou a zvláště s Fidelem z něj udělalo součást našeho národa," napsal na Twitter kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez.

Video: Hvězdná kariéra Diega Maradony

Sledujte kariéru Diega Maradony od roku 1971 | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 59 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy