Nesnášel Židy, gaye i prostitutky. Rakouskem otřásl muž, který útočil tyčí i kameny

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 24. 8. 2020 15:03
Rakousko zpřísňuje bezpečnostní opatření kolem budov a objektů, které se týkají židovské komunity. Oznámil to ministr vnitra Karl Nehammer po událostech minulého týdne v Grazu, které zemí otřásly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Ničení synagogy a sídla židovské obce v Grazu vyvrcholilo v sobotu fyzickým útokem na předsedu místní židovské obce Elieho Rosena.

V úterý někdo nasprejoval na zeď synagogy nápisy podporující Palestince a v pátek zachytila bezpečnostní kamera muže, jak hází do oken sídla obce kusy betonu. V sobotu pak muž zaútočil na Rosena. Blížil se na kole k jeho automobilu a v ruce držel dřevěnou tyč, kterou ho chtěl uhodit. Rosen stihl nastoupit do vozu a zamknout se, ale než nastartoval a ujel, útočník tyčí několikrát bouchl do auta. Pak na kole z místa činu odjel.

"Byl to stejný muž jako ten, který na záběrech kamery rozbíjel okna," uvedl prezident židovské obce.

Policisté útočníka dopadli v rakouské spolkové zemi Štýrsko v neděli. Muž se k činu přiznal. Jde o jednatřicetiletého Syřana, který žije v Rakousku šest let. Je podezřelý z řady násilných útoků a ničení majetku během posledních několika dní. Napadl prostitutku, rozbil okna v kanceláři organizace hájící práva gayů a leseb. Propalestinské nápisy nasprejoval také na budovu hlavního vlakového nádraží v Grazu, druhém největším městě Rakouska.

Homofob a antisemita

Rosen řekl rakouským novinářům, že židovská komunita ve Štýrsku čelí nenávisti lidí, kteří patří ke krajní levici a nenávidí Izrael. V rozhovoru pro list Der Standard vidí v nárůstu nenávisti vliv sociálních sítí.

"Levičáci a pravičáci se tam často předhánějí, kdo je větší antisemita," uvedl prezident židovské obce. Ministr vnitra Nehammer na tiskové konferenci řekl, že motivem agresora je islamistická ideologie. Muže označil za "homofoba a antisemitu, který odmítá hodnoty rakouské společnosti". Dále upřesnil že zadrženým je syrský uprchlík, který v Rakousku pobývá od roku 2013. Ministerstvo později oznámilo, že azylový úřad požádal o zastavení řízení s mužem, který v Rakousku žádal o azyl.

Rakouské Fórum proti antisemitismu letos uvedlo, že v roce 2019 v Rakousku zaznamenalo více než pět stovek protižidovských incidentů, z toho v šesti případech šlo o fyzické napadení člověka. "Rakousko není ostrovem, nárůst antisemitismu vidíme skoro všude v Evropě," řekl agentuře APA předák vídeňské židovské komunity Oskar Deutsch.

Synagogu zničili nacisté

Nárůst antisemitismu v posledních letech registrují také v Německu a Belgii. V roce 2014 zastřelil v Židovském muzeu v Bruselu pachatel tuniského původu čtyři lidi. Loni v německém Halle ostřeloval synagogu a prostranství před ní krajně pravicový radikál Stephan Balliet, připravil o život dva lidi. Za činy a výhrůžkami stojí obvykle krajně pravicoví extremisté, radikální islamisté nebo antiizraelská extrémní levice.

"Nenávist k Židům a antisemitismus nemají v Rakousku místo," napsal na Twitteru v reakci na události v Grazu rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Synagogu v Grazu zničili nacisté při pogromu v listopadu 1938, nová stavba na stejném místě existuje od roku 2000. V Rakousku nyní žije zhruba patnáct tisíc osob židovského původu, což je zhruba stejně jako v Česku.

Tajemník Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus řekl v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz, že trend vzestupu antisemitismu se nám zatím vyhýbá.

"Kdybychom srovnali Česko s jinými evropskými zeměmi, tak si myslím, že z toho vycházíme nejlépe. Ale i u nás registrujeme nárůst antisemitských komentářů a incidentů na internetu a sociálních sítích. V roce 2018 jsme jich evidovali 350," říká Kraus. "Jednoznačně dominantní platformou s nejvyšším výskytem projevů antisemitismu v České republice zůstává i nadále internet," potvrdila letos v červnu Federace židovských obcí ve své výroční zprávě.

Video: Antisemitismus se stal módou, kolektivní paměť slábne

Společnost se radikalizuje, to, co se děje v okolních zemích je jenom poslední kamínek do mozaiky, míní tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 19 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy