Nemocný alžírský prezident se vrátil do vlasti, protesty proti němu pokračují

ČTK ČTK
10. 3. 2019 19:30
Letadlo a alžírským prezidentem Abdalazízem Buteflikou, který byl na léčení ve Švýcarsku, přistálo v Alžíru. Informovala o tom státní televize. Buteflika, který byl v posledních 14 dnech hospitalizován v Ženevě, trpí od roku 2013 následky mrtvice. Přesto kandiduje v dubnových prezidentských volbách. Je mu 82 let a Alžířané od února pořádají protesty proti tomu, aby se ucházel o pátý mandát.
Protesty Alžířanů proti kandidatuře stávající prezidenta
Protesty Alžířanů proti kandidatuře stávající prezidenta | Foto: Reuters

Televize sdělila, že prezident v Ženevě podstoupil rutinní lékařské kontroly.

Proti další kandidatuře dlouholetého alžírského prezidenta v posledních třech týdnech protestovaly desítky tisíc Alžířanů všech společenských vrstev. Na stranu protestujících se v pátek podle agentury Reuters přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce. Také představitel armády uvedl, že armáda a lidé sdílejí stejnou vizi budoucnosti, uvedla televize.

Strana FLN vyzvala všechny strany na spolupráci na ukončení politické krize. Chce národní usmíření a udržet bezpečnost a stabilitu země. Neexistují však žádné známky toho, že Alžířané jsou ochotní tuto výzvu vzít v úvahu poté, co odmítli Buteflikův slib, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období.

V neděli se na protest proti kandidatuře vydaly tisíce lidí do ulic hlavního města. Mnoho lidí dnes vyslyšelo výzvu ke generální stávce a řada obchodů byla uzavřena a vlaková doprava byla zastavena.

Volby se budou konat 18. dubna a Alžířané jsou v ulicích od 22. února.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy