reklama
 
 

Nemocný alžírský prezident se vrátil do vlasti, protesty proti němu pokračují

10. 3. 2019 19:30
Letadlo a alžírským prezidentem Abdalazízem Buteflikou, který byl na léčení ve Švýcarsku, přistálo v Alžíru. Informovala o tom státní televize. Buteflika, který byl v posledních 14 dnech hospitalizován v Ženevě, trpí od roku 2013 následky mrtvice. Přesto kandiduje v dubnových prezidentských volbách. Je mu 82 let a Alžířané od února pořádají protesty proti tomu, aby se ucházel o pátý mandát.

Televize sdělila, že prezident v Ženevě podstoupil rutinní lékařské kontroly.

Proti další kandidatuře dlouholetého alžírského prezidenta v posledních třech týdnech protestovaly desítky tisíc Alžířanů všech společenských vrstev. Na stranu protestujících se v pátek podle agentury Reuters přidalo i několik poslanců Buteflikovy vládní Fronty národního osvobození (FLN), kteří rezignovali na své funkce. Také představitel armády uvedl, že armáda a lidé sdílejí stejnou vizi budoucnosti, uvedla televize.

Strana FLN vyzvala všechny strany na spolupráci na ukončení politické krize. Chce národní usmíření a udržet bezpečnost a stabilitu země. Neexistují však žádné známky toho, že Alžířané jsou ochotní tuto výzvu vzít v úvahu poté, co odmítli Buteflikův slib, že v případě zvolení nebude mandát zastávat celé volební období.

V neděli se na protest proti kandidatuře vydaly tisíce lidí do ulic hlavního města. Mnoho lidí dnes vyslyšelo výzvu ke generální stávce a řada obchodů byla uzavřena a vlaková doprava byla zastavena.

Volby se budou konat 18. dubna a Alžířané jsou v ulicích od 22. února.

autor: ČTK | 10. 3. 2019 19:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama