Po světě se šíří superodolná infekce, na kterou nejsou léky. Zabíjí i v nemocnicích

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 4. 2019 5:30
Nedávno objevený druh infekce, o které toho vědci doposud moc neví, se nenápadně šíří do celého světa. Je smrtelně nebezpečná, odolná vůči lékům a útočí zákeřně. Objevuje se dokonce i v nemocnicích a pečovatelských domech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Candida auris je houba (mezi které patří i plísně a kvasinky, pozn red.) a odborníkům se ji podařilo poprvé identifikovat teprve v roce 2009. Během posledních pěti let se šíří po celém světě a útočí na lidi s oslabeným imunitním systémem. Objevila se ve Venezuele, Španělsku, Velké Británii, Francii, Německu, Indii, Pákistánu nebo v Jihoafrické republice i Spojených státech.

Loni v květnu na infekci způsobenou Candidou auris zemřel důchodce v nemocnici v newyorském Brooklynu, kde se měl podrobit běžné operaci. Po krevních testech ale místo na sál putoval na izolační lůžko. Po 90 dnech infekci podlehl.

Candida auris je nový původce infekcí, odolný vůči všem známým lékům.
Candida auris je nový původce infekcí, odolný vůči všem známým lékům. | Foto: Wikimedia Commons/Shawn Lockhart

Následné testy ukázaly další překvapení. Silně invazivní Candida auris se mezitím rozšířila po celém jeho nemocničním pokoji. "Všechno bylo pozitivní - stěny, postel, dveře, závěsy, telefony, dřez, tabule, sloupy, zdravotnické přístroje, matrace, strop, všechno v místnosti," cituje americký deník The New York Times ředitele nemocnice Scotta Lorina.

Nemocniční personál si musel obstarat speciální čisticí prostředky a nakonec i vytrhnout část dlažby a stropu, aby se houby úplně zbavili.

V roce 2015 měli stejný problém zaměstnanci londýnské nemocnice Royal Brompton Hospital. Aby vyčistili pokoj po pacientovi, který měl v těle Candidu auris, museli použít speciální zařízení rozprašující peroxid vodíku po celé místnosti. Přístroj nechali běžet týden. Místnost tím očistili od veškerých mikroorganismů až na jeden: Candida auris se znovu objevila, jakmile přestali s čištěním.

Superodolné bakterie

Podobné scénáře se objevují v nemocnicích téměř po celém světě. Do médií se podle amerického deníku incidenty nedostanou kvůli panice, kterou by mohly vyvolat. O výskytu nového původce infekcí v roce 2016 informovalo i Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Infekce způsobené houbami se léčí takzvanými antimykotiky. Na světě ale neexistuje žádné antimykotikum, které by účinně zabíralo na druh Candida auris. Řadí se mezi ostatní superodolné bakterie a houby, které podle odborníků představují ve světě největší zdravotní hrozbu.

Candida auris je smrtelně nebezpečná pro lidi s oslabeným imunitním systémem, tedy pro vážně nemocné, novorozence nebo seniory. 

Britská studie, na kterou americký deník New York Times odkazuje, tvrdí, že v roce 2050 může na infekce způsobené Candidou auris a dalšími podobnými druhy odolných bakterií zemřít až 10 milionů lidí, tedy asi o dva miliony lidí víc než na rakovinu. Zabránit tomu ale může rychlý vývoj účinnějších léků.

Bakterie vládnou světu

"Bakterie vládnou světu. My jsme pro ně jen takové pódium. V lidském těle je víc bakteriálních než tělních buněk. A my je podceňujeme," upozorňuje Ellen Silbergeldová, americká akademička a odbornice na bakteriální rezistenci.

Tento problém lidé do velké míry způsobili sami, a to nadužíváním antibiotik. Když totiž na bakteriální infekci nasadíme antibiotika, některé bakterie dokážou přežít, a navíc si ještě na konkrétní druh antibiotik vytvoří odolnost. Tím se stávají ještě větší hrozbou. Při každém použití antibiotik se tak riskuje rozšíření silnějších a odolnějších bakterií.

Odborníci před nadměrným antibiotik dlouhodobě varují. Lékaři je podle nich předepisují na onemocnění, která lze vyléčit i jinak, a ve velkém se podávají hospodářským zvířatům, čímž se dostávají do zemědělství i jídelníčku. V Evropské unii zemře na infekce způsobené vůči lékům odolnými mikroorganismy každý rok zhruba 33 000 lidí. Na celém světě je to až 700 000.

Video: Chceme zastavit metastáze, 90 procent pacientů nezabije nádor, ale jeho šíření, říká biolog

Léky proti metastázím neexistují, kdyby se povedlo zastavit metastázování, většina zhoubných nádorů by se přeměnila v nemoci chronické, říká biolog | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy