Němí svědci války. V Sýrii trpí miliony domácích mazlíčků, Evropané si je "adoptují"

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 12. 2018 21:36
Pořezaná, popálená, se střelnými ranami, hladová a opuštěná. Ve válkou sužované Sýrii netrpí jen lidé. Hrůzy zažívají i domácí zvířata. Jejich majitelé kvůli válce zemřeli, ti, kteří ze Sýrie utekli, si s sebou zvířata vzít nemohli. Nadace CatConnect jim pomáhá najít bezpečný domov v zahraničí.
Muž nese psa přes zablácenou ulici v Sýrii. Ilustrační foto.
Muž nese psa přes zablácenou ulici v Sýrii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Lidé zvířatům ubližují, spoustu z nich porazilo auto a zůstala ležet na kraji silnice, kde musí bojovat o život. Je to smutné, ale tohle můžete vidět všude v Sýrii," popsala deníku Aktuálně.cz Syřanka Rawaa Kilaniová s tím, že miliony opuštěných zvířat se často stávají obětmi násilí.

"V této válce každý, kdo u sebe nosí zbraň, klidně vystřelí na zvíře, které ho otravuje," řekl serveru Al Monitor Hanadi al-Mutahaseb, dobrovolník ze syrského útulku STAR. "Většina veterinářů uprchla, nemáme dostatek léků a vybavení," dodává jeho kolegyně Elissa Darwishová.

Stejně jako dobrovolníci se proto rozhodla pomoci i jednačtyřicetiletá Kilaniová z Damašku, hlavního města Sýrie. "Zvířata miluji od doby, co jsem vyrůstala. Už jako malá jsem jim pomáhala," vysvětluje. "Zvířata jsou oběti války, nemají ale žádný hlas, kterým by mohla promluvit. Trpí proto v tichosti," dodává.

Místo práce v útulku se ale vydala jinou cestou pomoci. "Když začala válka, potkala jsem kamarádku z Holandska a ona si adoptovala místní kočku," říká. Aby i ostatním zvířatům mohly nabídnout bezpečný domov, založily v Nizozemsku sídlící nadaci CatConnect, jejímž hlavním cílem je posílat zvířata ze Sýrie do ciziny.

Snazší migrace

Zvířecí migranti mají cestu do evropských zemí o něco snazší než lidé. Poté, co je zvíře zachráněno z ulice a někdo o něj projeví zájem, případně se ozve jeho původní majitel, musí být řádně ošetřeno veterinářem, naočkováno proti vzteklině a očipováno.

Po rozboru krevních testů a uplynutí standardní čekací doby tří měsíců je teprve možné naplánovat let ze sousedního Libanonu, odkud vezme zvíře do Evropy prostředník. S novým majitelem se zvíře setká až v cílové zemi.

Za sedm let existence nadace závislé na podpoře dárců našly tímto způsobem nový domov více než tři stovky zvířat. To vše zvládá CatConnect jen ve čtyřech lidech - kromě Kilaniové se pomoci na plný úvazek v Damašku věnuje 46letý Bishr Adi a v menší míře dva dobrovolníci.

"Pořád dostávám mnoho e-mailů a telefonátů od migrantů, kteří chtějí převést své mazlíčky do Evropy. Nebo chtějí zachránit zraněná zvířata," dodává Kilaniová.

Podobně jako psi a kočky, které pomohla zachránit, i Rawaa Kilaniová nakonec ze Sýrie v roce 2016 odešla. Přestěhovala se do Holandska, odkud nyní nadaci řídí. "Zůstala jsem ale do poslední možné chvíle," říká k tomu.

Nadace CatConnect organizuje pomoc i v Damašku. V současnosti je na její pomoci závislých 70 koček a čtyři psi. "Toto číslo se samozřejmě může každý den změnit, protože stále zachraňujeme z ulic zraněné kočky a psy," vysvětluje Kilaniová.

Video: Zvířata trpí ve válce

Když lidé utíkali kvůli válce na východě Ukrajiny ze svých domovů, zanechali tam svůj majetek a často i své domácí miláčky. Reportáž RFE/RL mapuje osudy stovek opuštěných ukrajinských psů a koček. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy