Němí svědci války. V Sýrii trpí miliony domácích mazlíčků, Evropané si je "adoptují"

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 12. 2018 21:36
Pořezaná, popálená, se střelnými ranami, hladová a opuštěná. Ve válkou sužované Sýrii netrpí jen lidé. Hrůzy zažívají i domácí zvířata. Jejich majitelé kvůli válce zemřeli, ti, kteří ze Sýrie utekli, si s sebou zvířata vzít nemohli. Nadace CatConnect jim pomáhá najít bezpečný domov v zahraničí.
Muž nese psa přes zablácenou ulici v Sýrii. Ilustrační foto.
Muž nese psa přes zablácenou ulici v Sýrii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Lidé zvířatům ubližují, spoustu z nich porazilo auto a zůstala ležet na kraji silnice, kde musí bojovat o život. Je to smutné, ale tohle můžete vidět všude v Sýrii," popsala deníku Aktuálně.cz Syřanka Rawaa Kilaniová s tím, že miliony opuštěných zvířat se často stávají obětmi násilí.

"V této válce každý, kdo u sebe nosí zbraň, klidně vystřelí na zvíře, které ho otravuje," řekl serveru Al Monitor Hanadi al-Mutahaseb, dobrovolník ze syrského útulku STAR. "Většina veterinářů uprchla, nemáme dostatek léků a vybavení," dodává jeho kolegyně Elissa Darwishová.

Stejně jako dobrovolníci se proto rozhodla pomoci i jednačtyřicetiletá Kilaniová z Damašku, hlavního města Sýrie. "Zvířata miluji od doby, co jsem vyrůstala. Už jako malá jsem jim pomáhala," vysvětluje. "Zvířata jsou oběti války, nemají ale žádný hlas, kterým by mohla promluvit. Trpí proto v tichosti," dodává.

Místo práce v útulku se ale vydala jinou cestou pomoci. "Když začala válka, potkala jsem kamarádku z Holandska a ona si adoptovala místní kočku," říká. Aby i ostatním zvířatům mohly nabídnout bezpečný domov, založily v Nizozemsku sídlící nadaci CatConnect, jejímž hlavním cílem je posílat zvířata ze Sýrie do ciziny.

Snazší migrace

Zvířecí migranti mají cestu do evropských zemí o něco snazší než lidé. Poté, co je zvíře zachráněno z ulice a někdo o něj projeví zájem, případně se ozve jeho původní majitel, musí být řádně ošetřeno veterinářem, naočkováno proti vzteklině a očipováno.

Po rozboru krevních testů a uplynutí standardní čekací doby tří měsíců je teprve možné naplánovat let ze sousedního Libanonu, odkud vezme zvíře do Evropy prostředník. S novým majitelem se zvíře setká až v cílové zemi.

Za sedm let existence nadace závislé na podpoře dárců našly tímto způsobem nový domov více než tři stovky zvířat. To vše zvládá CatConnect jen ve čtyřech lidech - kromě Kilaniové se pomoci na plný úvazek v Damašku věnuje 46letý Bishr Adi a v menší míře dva dobrovolníci.

"Pořád dostávám mnoho e-mailů a telefonátů od migrantů, kteří chtějí převést své mazlíčky do Evropy. Nebo chtějí zachránit zraněná zvířata," dodává Kilaniová.

Podobně jako psi a kočky, které pomohla zachránit, i Rawaa Kilaniová nakonec ze Sýrie v roce 2016 odešla. Přestěhovala se do Holandska, odkud nyní nadaci řídí. "Zůstala jsem ale do poslední možné chvíle," říká k tomu.

Nadace CatConnect organizuje pomoc i v Damašku. V současnosti je na její pomoci závislých 70 koček a čtyři psi. "Toto číslo se samozřejmě může každý den změnit, protože stále zachraňujeme z ulic zraněné kočky a psy," vysvětluje Kilaniová.

Video: Zvířata trpí ve válce

Když lidé utíkali kvůli válce na východě Ukrajiny ze svých domovů, zanechali tam svůj majetek a často i své domácí miláčky. Reportáž RFE/RL mapuje osudy stovek opuštěných ukrajinských psů a koček. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy