Nemělo by Německo přitvrdit? ptá se Spiegel. Kauza Navalnyj dostává Berlín pod tlak

ČTK ČTK
25. 8. 2020 10:44
Otrava ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, na kterou poukazuje zjištění lékařů berlínské kliniky Charité, vyvolává otázku, zda za tímto činem stojí osobně šéf Kremlu Vladimir Putin, nebo lidé, kteří ho chtěli odstraněním soka potěšit. Na svém webu to napsal magazín Der Spiegel, podle kterého je pod tlakem vedle Moskvy i Berlín.
Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu.
Převoz Alexeje Navalného do nemocnice v Německu. | Foto: Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Heiko Maas společně požadují, aby Rusko do poslední nejasnosti čin vyšetřilo. "Je to ale přiměřená reakce?" ptá se Der Spiegel. "Přát si úzké partnerství s Ruskem je jedna věc. Takové vztahy také s Putinem jsou ale něco úplně jiného," uvedl magazín.

Ruského prezidenta Der Spiegel označil za člověka, který v rozporu s mezinárodním právem anektoval ukrajinský autonomní poloostrov Krym, který aktivně destabilizoval východní Ukrajinu a který se vší pravděpodobností stojí za hackerskými útoky na Spolkový sněm nebo za loňskou vraždou Čečence Zelimchana Changošviliho v berlínském parku Tiergarten. Důvodem odstranění Changošviliho bylo podle německé prokuratury jeho protiruské angažmá.

Vzhledem k historii ruských aktivit je podle magazínu Der Spiegel otázkou, zda by německá vláda neměla vůči Moskvě přitvrdit. Zastáncem důrazného postupu je expert na zahraniční politiku německé liberální strany FDP Alexander Graf Lambsdorff. Ten deníku Bild řekl, že požaduje sankce a také proces u Mezinárodního trestního soudu, který by viníky odsoudil.

Video: Zájemců, kteří by chtěli Navalného otrávit, je mnoho, říká Martin Novák

Alexej Navalnyj má spoustu nepřátel nejen v Kremlu. Je teď víc investigativní novinář než opoziční politik, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy