Neměl jsem vliv na přípravu letu, řekl Tusk. Vystoupil jako svědek v případu havárie u Smolensku

ČTK ČTK
23. 4. 2018 22:53
Předseda Evropské rady Donald Tusk svědčil v procesu vedeném proti bývalému šéfovi jeho úřadu Tomaszi Arabskému a dalším členům jeho týmu.
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Varšava - Předseda Evropské rady Donald Tusk  v pondělí vystoupil jako svědek před varšavským soudem v případu havárie polského vládního letounu v dubnu před osmi lety u ruského Smolenska. O život přišel tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších, vesměs významných osob. Tusk, který byl tehdy premiérem, zopakoval, že ve své funkci neměl žádný vliv na přípravy tohoto tragického letu.

Kaczyński zahynul v dubnu 2010 cestou na pietní akt, při němž měl v západoruské Katyni uctít památku tisíců Poláků, které popravili Rusové za druhé světové války na příkaz diktátora Josifa Stalina. Letadlo, v němž bylo 96 vysoce postavených politiků, vojáků a duchovních, se ale zřítilo při přistání na letišti ve Smolensku. Katastrofu nikdo nepřežil.

"Politicky jsem nebyl odpovědný za organizaci návštěvy prezidenta Lecha Kaczyńského 10. dubna 2010 v Katyni," prohlásil Tusk podle agentury PAP před tříčlenným senátem varšavského soudu. Expremiér tehdy navštívil pietní místo v Katyni tři dny před prezidentem, který patřil k opačnému pólu politického spektra než Tusk.

"Jsem schopen docela přesně vylíčit politické souvislosti mé návštěvy 7. dubna, ale pochopitelně v mnohem menším rozsahu návštěvy prezidenta Lecha Kaczyńského," uvedl Tusk. "Politicky jsem nebyl odpovědný za tuto druhou návštěvu," dodal.

Předseda Evropské rady svědčil v procesu vedeném proti bývalému šéfovi jeho úřadu Tomaszi Arabskému a dalším členům jeho týmu. Za obžalobou jsou rodiny obětí leteckého neštěstí u Smolenska, které jsou přesvědčené, že nebyl zajištěn bezpečný let polské delegace.

Pozorovatelé poukazují na to, že nynější vládní pravicová strana Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí bratr zemřelého Lecha Kaczyńského Jaroslaw, chce procesem oslabit Tuska, který má v Polsku stále silnou politickou pozici.

PiS se už loni intenzivně, ale marně snažila zabránit dalšímu působení Tuska jako šéfa Evropské rady. Nedlouho po jeho opětném potvrzení v této funkci na Tuska podal trestní oznámení tehdejší ministr obrany Antoni Macierewicz, blízký Kaczyńskému. Tusk v této kauze už loni v létě ve Varšavě vypovídal, ale rovněž jenom jako svědek, nikoli obžalovaný.

Na Tuska před budovou soudu čekali jeho přívrženci a odpůrci, ti první s unijními vlajkami, ti druzí s transparenty typu "Spoluviníci zločinu stále nepotrestáni" či "Smolenská vražda 2010".

Tusk se oběma skupinám vyhnul, protože nepřišel hlavním vchodem. "Ne," odpověděl Tusk při odchodu ze soudní síně Ewě Stankiewiczové, šiřitelce hypotézy o ruském atentátu na polského prezidenta, na otázku, zda se cítí vinen prezidentovou smrtí.

Shodou okolností u stejného soudu a ve stejné době, ale v jiném případu vypovídal jako svědek Jaroslaw Kaczyński. "Na něj na ulici nikdo nečekal," poznamenal opoziční list Gazeta Wyborcza.

 

Právě se děje

Další zprávy