Německo se potýká s přívalem kůrovce. Do boje s broukem vyslalo armádu

Helena Truchlá Helena Truchlá
30. 8. 2019 7:02
Sousední Německo se stejně jako Česko potýká s kůrovcem. Sucho, které trápí tamní lesy, přispívá k jeho přemnožení, což způsobuje porostům obrovské škody. Ty by měli nově zmírnit vojáci spolkové armády.

Německé ministerstvo nasadilo armádu v reakci na prosbu o pomoc několika spolkových zemí. Do Saska, které sousedí s Českem, byli vojáci vysláni už tento týden. Následovat by měly Sasko-Anhaltsko a Durynsko, žádost zvažuje i řada dalších regionů po celé zemi. Informoval o tom týdeník Spiegel

Armáda má k dispozici dostatek pracovní síly, kterou může v lesích postrádat. V Sasku se tak na značkování, porážení a odvážení poškozených stromů podílí tři desítky členů granátnické obrněné brigády ze základny ve Frankenbergu. 

"Vojáci budou lesníkům pomáhat následující tři týdny," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí státního podniku Saské lesy Renke Coordesová. "Předpokládám, že se budou podílet hlavně na těžké práci při odkorňování napadených a pokácených stromů," dodala. Ti vojáci, kteří mají potřebná školení, budou podle Coordesové ovládat pily, nouzové generátory a také obrněná vyprošťovací vozidla. Zbytek bude nakažené stromy vyhledávat. 

Při zásahu je klíčová rychlost. "Poškozené dřevo musí být z lesa odvezeno co nejdříve, aby se zabránilo šíření kůrovce," řekl serveru Morgenpost saský ministr životního prostředí Thomas Schmidt.

Kůrovec neboli lýkožrout smrkový klade v této době už pro letošek třetí várku potomků. Pokud by se jeho dalšímu šíření nezabránilo, hrozí podle lesníků v příštím roce ještě horší poškození lesů. Správce porostů ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která pomoc od armády také zvažuje, hovoří o "předstupni apokalypsy". 

Ohroženy jsou všechny druhy lesů

Německá armáda takto pomáhá pravidelně už od svého vzniku v roce 1955, zejména pak při přírodních katastrofách. Naposledy to bylo v lednu letošního roku, kdy zhruba dva a půl tisíce vojáků čistily silnice a střechy po sněhové kalamitě v Bavorsku.

Nasazení proti kůrovci schválila nová ministryně obrany a potenciální kandidátka na německou kancléřku Annegret Kramp-Karrenbauerová (CDU). 

Podle Asociace německých majitelů lesů je kůrovcová kalamita důsledkem klimatických změn. "Sucho v roce 2018, následné bouřky a letos pokračující sucho dolehly na lesy v Německu," píše se v dokumentu nazvaném "Krize v lese".

Za normálních okolností se smrk dokáže bránit kůrovci tvorbou pryskyřice. Pokud je ale strom vysušený, nemá dost vody na to, aby si tento výměšek vytvářel. V kůře se pak nerušeně usazují a množí larvy, což stromu brání se vyživovat, a tak umírá, někdy do několika málo týdnů.

V ohrožení nejen kůrovcem, ale i dalšími druhy škůdců jsou aktuálně všechny druhy lesů, jehličnaté i listnaté. 

Podle dokumentu německé asociace bylo už letos poškozeno asi 70 milionů metrů krychlových dřeva, což odpovídá více než 100 tisícům hektarů porostu. Náklady na pouhé odklizení nakaženého dřeva se odhadují na více než dvě miliardy eur, tedy asi 51 miliard korun. Další stovky milionů eur si vyžádá znovuzalesnění vykácených ploch.

Nejhorší stav v historii

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let, podle odborníků je současná situace nejhorší v historii českého lesnictví. K tomu, aby mohla být nasazena armáda, by ale jednotlivé kraje musely vyhlásit stav nebezpečí. 

"Ve vztahu ke kůrovcové kalamitě dosud nebyl v žádném kraji stav nebezpečí vyhlášen," vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství, proč německý scénář v Česku zatím není možný. 

Ministerstvo obrany se v tuzemsku stará o porosty ve správě státního podniku Vojenské lesy a statky ČR. "Ten zvládá v tuto chvíli zpracovávat dřevo těžené v důsledku výskytu kůrovce vlastními kapacitami," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Marek Vala.

"Dohody s českou armádou spočívají v možnosti uložení hůře prodejného dřeva na jejích pozemcích. V případě, že by se situace s kůrovcem zhoršila, lze předpokládat, že by došlo se zástupci armády k jednání o možnostech širší spolupráce," dodal.

Video: Kůrovec na Dačicku zlikvidoval celý les, ohrožené jsou i borovice

Video: Martin Biben, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy